نورد آنیلوکس

توضیحات:

 • به نام خدا

   

  طی پژوهش های علمی و عملی که در طول این سال ها انجام گرفت، به وضوح پذیرفته شد که، سیلندرهای سرامیکی دارای استحکام بیشتری در دیواره ترام ها و مدت عمری تا ده برابر بیشتر از سیلندرهای با پوشش کرومی هستند. همچنین در مقایسه این دو سیلندر، با در نظر گرفتن ترام های هم شکل و هم اندازه، مشاهده شده است که در سیلندرهای سرامیکی مرکب بیشتری به کلیشه انتقال می یابد. ضمن این که با استفاده از سیلندر سرامیکی، سرعت ماشین را به راحتی می توان افزایش داد. امروزه سیلندرهای سرامیکی به جهت حساسیت و دقت بالا و کیفیت بهتر به وسیله سیستم های لیزری تهیه و به بازار عرضه می شوند.

   وظیفه این نورد انتقال لایه ای از مرکب با ضخامت یکنواخت و مشخص به سیلندر پلیت و به سطح کلیشه است. بدین منظور نورد مخزن مرکب و نورد آنیلوکس طوری طراحی شده اند تا تحت فشار نسبت به یکدیگر بچرخند و این فشار موجب می شود که مرکب اضافی از سطح نورد آنیلوکس برداشته شده و مرکب کافی در سلول ها قرار بگیرد. البته نورد مخزن مرکب نسبت به نورد آنیلوکس کندتر می چرخد و علت این امر هم همان طور که گفته شد زدودن مرکب از سطح نورد آنیلوکس است. نورد آنیلوکس به طور مداوم می چرخد و تحت تماس با پلیت چاپ، مرکب را به سطح کلیشه منتقل می کند. البته نورد آنیلوکس باید با سرعتی یکسان نسبت به سیلندر پلیت بچرخد تا نتیجتاً مرکب به سطح کلیشه منتقل شود.
   معمولاً سلول های موجود روی نورد آنیلوکس با طرح و الگوی معینی قرار گرفته اند. هر سلول گنجایش مقدار معینی مرکب را دارد. مرکب از داخل سلول های نورد آنیلوکس به سطح کلیشه چاپ منتقل می شود.

   

   در چاپ فلکسو گرافی به منظور تأمین مرکب کارهای مختلف، نیاز به تعداد گوناگونی از سلول های نورد آنیلوکس است. جهت پوشش لفاف با رنگ مورد نظر، لازم است نورد آنیلوکس، مرکب کافی را اندازه گیری کرده و منتقل کند تا مرکب اضافی موجب بروز مشکلی در چاپ نشود.

  رنگ های خطی و تمپلات معمولاً نیاز به نورد آنیلوکس درشت تری دارند، نظیر٢٠٠ سلول در هر اینچ خطی که مرکب بیشتری را فراهم می کند و بنابراین رنگ غلیظ تری هم ایجاد می شود. رنگ های تصویر ترامه باید با نورد آنیلوکس به مراتب ظریف و ریزی نظیر ۵٠٠ سلول در هر اینچ خطی، چاپ شوند. چنین نوردی با سلول های ریزتر، مرکب کمتری را آورده و طرح ترام کلیشه را، بسیار واضح تر چاپ می کند.

   نمی توان گفت که سیستم مرکب رسانی دو نوردی همیشه به طور رضایت بخش جواب گوی نیازهاست. پیش از اینکه سرعت نورد مخزن و نورد آنیلوکس نسبت به هم تغییر کند، چاپ فلکسوگرافی به علت وجود مشکلی رایج یعنی هاله دار شدن چاپ دچار افت شده بود. چرخش نورد مرکب در مقابل نورد انتقال مرکب، با سرعت یکسان و مساوی، امکان اندازه گیری یکنواخت مرکب را کاهش می دهد. البته امروزه این مشکل به ندرت دیده می شود.
  دومین عیب این روش مرکب رسانی، ترشح مرکب در سرعت های بالای چاپ بود. مشکل دیگر ، تحویل و انتقال مرکب به طور نایکنواخت ، به خصوص در چاپ های عریض بود. در واقع این مشکلات به وسیله پذیرش نورد آنیلوکس حکاکی شده و ایجاد اختلاف سرعت بین این نورد با نورد مخزن مرکب، رفع شد. البته تنظیم فشار بین نورد آنیلوکس و سیلندر پلیت هم بسیار حائز اهمیت است. این تنظیمات به همان روشی که فشار سیلندر نسبت به رول تنظیم می شود، انجام می گیرد. تنها تفاوت در این زمینه این است که پیچ های تنظیم کننده به بدنه سیلندر پلیت بسته می شوند. در این روش آن ها طوری قرار می گیرند که تنظیم سیلندر پلیت نسبت به رول، روی تنظیم نورد آنیلوکس به سیلندر پلیت تأثیر نخواهد گذاشت.

   حجم های سلولی متفاوت 

   سلول ها حفره های بسیار ریزمیکرونی هستند که در سال های اخیر با سیستم لیزری بر روی سطح سیلندر آنیلوکس با پوشش سخت سرامیکی حکاکی می شوند. این سلول ها به شکل هرمی هستند که قاعده کوچک و بسته آن ها به طرف داخل سیلندر و قاعده بزرگ و باز آن ها به طرف خارج سیلندر قرار گرفته اند. حجم سلول فضایی است که هر سلول از یک نورد آنیلوکس به آن مقدار، مرکب را می تواند در خود جای دهد. دو نورد آنیلوکس می توانند، تعداد سلول های یکسانی در هر اینچ داشته باشند، اما بسته به این که عمق هر سلول چه قدر باشد، مقدار متفاوتی مرکب در خود جای دهند.
   حجم سلول برای تنظیم دقیق اندازه مرکبی است که به کلیشه منتقل می شود و واحد اندازه گیری آن بیلیون میکرون مکعب است. هر چه حجم سلول بیشتر باشد، میزان مرکب آن نیز بیشتر خواهد بود. برای درک بهتر واحد میکرون، خوب است بدانیم یک صفحه کاغذ حدود ٧۵ میکرون ضخامت دارد و یک اینچ برابر با ٢۵۴٠٠ میکرون است.
  نورد آنیلوکس دارای ۱٠٠ سلول در یک اینچ را، آنیلوکس۱٠٠ خط گویند. نورد آنیلوکس با ۱٨٠سلول در اینچ (آنیلوکس۱٨٠ خطی) و حجم سلولی ٨ بیلیون میکرون مکعب، ورنی کافی را به خود نمی گیرد، اما آنیلوکس۱٨٠ خطی که حجم سلولی آن۱٠ بیلیون میکرون مکعب باشد، میزان کافی ورنی را به خود می گیرد.
  حجم داخلی این هرم ها که دارای عمق میکرونی می باشند و در حقیقت مشخص کننده مقدار مرکب لازم از سیلندر ترام به سیلندر کلیشه می باشند، با استفاده از فرمول زیر محاسبه می گردد:

   حجم ترام
   ارتفاع یا گودی هرم D=Depth
   مساحت قاعده بسته هرم A1=Area of opening
   مساحت قاعده باز هرم A2=Area of cell bottom

  واحد سلول ها، تعداد سطر در سانتی متر مربع line/cm2 می باشند، که طرز قرار گرفتن آن ها بر روی سیلندر آنیلوکس، بر حسب نوع استفاده در انواع مختلف چاپ ها و بر طبق زوایای مشخص شده با محور ایکس ها محاسبه می گردد. این زوایا در هنگام چاپ با هماهنگی که در زوایای ترام فیلم ها و کلیشه باید رعایت شود، در ترکیب ترام رنگ ها و برای داشتن تصویری شارپ و غیر پیچازی، نقش بسیار حساسی را به عهده دارند. ساختمان سلول های هرمی بر اساس نوع چاپ مورد نیاز به شکل های مختلفی در صنعت ساخت سیلندر ترام وجود دارند.

   

   انواع سلول های آنیلوکس 

   ۱- سلول هرمی وارونه
  شکل رایج سلول نورد آنیلوکس که عموماً در چاپ فلکسو استفاده می شود، شکل هرمی وارونه است. سطح کل نورد دارای سلول های یکسان و مشابه است، بنابراین از نظر ریاضی امکان محاسبه و جدول بندی حجم سلولی نورد آنیلوکس امکان پذیر است.
  این محاسبات حجم کلی سلول را در واحد میکرون مکعب می دهد. در هر ٠٠۱⁄٠ اینچ، ۵۴⁄٢ میکرون وجود دارد. با استفاده از یک وسیله اندازه گیری چشمی که gravurscope نام دارد، اندازه گیری میکرون ها امکان پذیر است.

   ۲- سلول مربعی ( Quadrangular cell)
  سلول مربعی در واقع شبیه به سلول هرمی است، با این تفاوت که این سلول ها دیواره تیزتری دارند و طوری به نظر می رسد که قسمت پائین آنها بریده شده است. زاویه دیواره این سلول ها هم عمودی تر است. جریان پذیری مرکب و روان بودن آن با استفاده از این سلول ها اندکی متفاوت است و امکان چاپ با مرکب های سریع خشک شونده، کمتر خواهد بود. استفاده از تیغه دکتر بلید با زاویه معکوس در این سیلندرها به بهترین شکل انجام می گیرد.

   

   ٣- سلول مارپیچی (Tri-helical cell)
  این سلول ها معمولاً در واحدهای پوشش زنی و لمینیت و یا پوشش های خاص و با مرکب های با ویسکوزیته بالا کاربرد دارند و عموماً با تیغه دکتر بلید زاویه معکوس استفاده می شوند. گاهی اوقات برای استفاده از مرکب های تیکسوتروپیک مانند مرکب های فلورسنت استفاده از این سلول ها می تواند بهترین انتخاب باشد.

   


 • تهیه و تنظیم توسط نَما نِما
  تماس : 09133025634
  انتشار مطلب در :