طراحی لایه ای تقویم

توضیحات:

 • به نام خدا

  تقویم محتوا یا تقویم سردبیری چیست؟

  اول از همه بیاید یک تعریف از تقویم محتوا داشته باشیم. چون ممکن است من در طول مقاله گاهی از اصطلاحات مشابه استفاده کنم. اینطوری به یک زبان مشترک می‌رسیم:

  تقویم محتوا برنامه‌ریزی و زمان‌بندی کتبی محتواهایی است که می‌خواهید در آینده منتشر کنید. تقویم محتوا یک نقشه اجرایی است. نقشه‌ای که محتواهای وبلاگ، شبکه‌های اجتماعی و چاپی شما را هدفمند می‌کند.

  چرا داشتن یک تقویم محتوا مهم است؟

  افرادی که با صنعت نشر آشنایی دارند صد در صد اهمیت تقویم محتوا را درک می‌کنند. روزنامه‌نگاران و ناشران موفق سال‌ها فعالیت منظم خود را مدیون یک برنامه‌ریزی دقیق هستند.

  برای مثال مجله «خانواده سبز» را در نظر بگیرید. این مجله از مرداد 1378 تاکنون بدون وقفه هر پانزده روز یکبار منتشر شده. اگر دستی در کار داشته باشید یا قبلاً مدیریت یک تیم محتوایی را برعهده گرفته باشید؛ حتماً درک می‌کنید که کار ساده‌ای نیست. چنین نظمی اجرایی نمی‌شود، مگر با یک تقویم محتوای اصولی و افرادی که به اجرای آن پایبند هستند.

  با این حال بسیاری از شرکت‌ها و افرادی که محتوای دیجیتال تولید می‌کنند، اعتقادی به تقویم محتوا ندارند. خب بله، اگر محتوای پست‌ها خبری و سرگرم کننده باشد، احتمالاً تقویم محتوا چندان به کار نیاید. فقط مهم است که پست‌های جذاب و درگیر کننده‌ای بگذاریم. اما اگر بازاریابی محتوا برای رشد کسب و کار استفاده می‌شود، داشتن تقویم محتوا ضروری است. می‌پرسید چرا؟ به این دلایل:

  هرگز چیزی از قلم نمی‌افتد

  خاطرتان هست چند هفته دیگر باید به مناسبت روز پرستار، یک کد تخفیف به کاربران پیچ اینستاگرام‌تان هدیه بدهید؟ کارمندانتان چطور، یادشان مانده گفته بودید یک پست درباره فلان موضوع بنویسند؟ یا پیامتان را در تلگرام فراموش کرده‌اند؟

  ما به حافظه شما شکی نداریم :) اما معمولاً حجم بالای کارهایی که برای انجام دادن وجود دارد، و چالش‌های روزانه‌ای که درگیرشان هستیم؛ باعث می‌شوند برخی لحظات و کارها را فراموش کنیم.

  بهره‌وری کاری افزایش پیدا می‌کند

  طبق قانون پارکینسون هر کار تا زمانی که برای آن تعیین شده طول می‌کشد. و این مدت ارتباط چندانی با میزان و ماهیت کار ندارد. از دید این قانون هر چه به مهلت نزدیک‌تر می‌شویم، اغلب احساس می‌کنیم تحت فشار بیشتری قرار می‌گیریم و انگیزه بیشتری برای انجام کار داریم. (آن درس خواندن‌های شب امتحانی را به یاد بیاورید)

  این قانون به ما می‌گوید داشتن یک برنامه‌ریزی برای تعریف و دنبال کردن مهلت کارها، به سرانجام رساندن آن کار را برایمان بسیار ساده‌تر می‌کند.

  در انرژی و منابع صرفه‌جویی می‌شود

  نوشتن کار سخت و پرهزینه‌ای است. اگر بدون یک برنامه هدفمند آن را انجام دهید، انرژی و منابع زیادی از دست خواهید داد. در مقابل برنامه‌ریزی تمرکز می‌آورد. تمرکز روی آنچه که مفید است، و حذف چیزهایی که چندان سود ندارند. حذف کردن، توجه را به باقی‌مانده‌ها متمرکز می‌کند. پرهیز، قدرت است. کمتر، بیشتر است!

  داشتن یک تقویم محتوا به شما کمک می‌کند به جای آنکه تمام انرژی‌تان را صرفاً مشغول نوشتن کنید، از پتانسیل‌هایتان در جهت دستیابی به اهداف استفاده کنید. با همین حرکت ساده می‌بینید 20 درصد از تلاشتان، شما را به 80 درصد از نتایج می‌رساند.

  تقویم محتوا یک تصویر کلی از حال و آینده به شما می‌دهد

  تا به حال چیزی درباره "پرسپکتیو دید پرنده" شنیده‌اید؟ این اصطلاح معمولاً در معماری و فیلمبرداری استفاده می‌شود. دید پرنده این امکان را به ما می‌دهد که از نمای بالا همه چیز را زیر نظر بگیریم. در این زاویه چون شیء کوچکتر دیده می‌شود، می‌توان روی تمام ابعاد آن اشراف داشت.

   

  این دقیقاً همان نمایی است بعد از تدوین تقویم محتوا در اختیار شما قرار خواهد گرفت. تقویم محتوا به شما کمک می‌کند جایگاه کنونی را بهتر بررسی کنید، تغییرات مورد نیاز را بشناسید، و آینده‌ای را تجسم کنید که باب میل شما است.

   

  تقویم محتوا همکاری تیمی را بهتر می‌کند

   

  برای کسانی که مسئولیت یک تیم محتوا را برعهده دارند؛ علاوه بر برنامه‌ریزی پست‌ها، مدیریت و هماهنگی اعضای تیم هم اهمیت دارد.

   

  هر شخصی که در تیم شما حضور دارد باید دقیقاً بداند چه کاری را چه در زمانی و به چه شکلی انجام بدهد. وگرنه شما یک تیمِ سردرگم دارید که هرکس ساز خودش را می‌زند. اهدافی که دنبال می‌کنید یکی پس از دیگری شکست می‌خورند، آن هم فقط به خاطر ناهماهنگی است!


 • تهیه و تنظیم توسط نَما نِما
  تماس : 09133025634
  انتشار مطلب در :