چاپ لیبل از آغاز تا کنون

توضیحات:

 • به نام خدا

  در این مقاله هرچه درمورد لیبل وجود دارد را باهم مرور می کنیم از تاریخچه پیدایش لیبل شروع می کنیم با مفهوم لیبل و انواع آن آشنا می شویم، کاربرد های لیبل را می شناسیم، سپس درباره چاپ لیبل و نکاتی برای طراحی لیبل صحبت خواهیم کرد.

  بیش از 400 سال از تولید اولین لیبل‌های چاپ شده و ثبت شده می گذرد. تا قبل از پیدایش چاپ مدرن، شیوه چاپ لیبل به این صورت بود که طرح های برجسته با فشار روی کاغذهای دست ساز نقش می بست. تصاویر روی چوب و یا فلز برش می خوردند و بوسیله یک پرس دستی چوبی، با مکانیزم ساده پیچی روی کاغذهای مخصوص چاپ می شد.

  در اوایل قرن نوزدهم، انقلاب صنعتی تغییرات چشمگیری را در دنیای چاپ ایجاد کرد – اولین دستگاه چاپ استوانه ای (با بخار)، فرآیند چاپ افست و دستگاه های ساخت کاغذ مداوم بود.

  دهه 1800 همچنین کاغذهای روکش دار، چاپ رنگی و مجموعه ای از نیازهای جدید بازار برچسب را به همراه داشتند، که این آغاز اولیه آنچه اکنون صنعت لیبل می نامیم بوده است.

  لیبل چیست؟

  لیبل (متمایز از تابلوها) قطعه ای از کاغذ، ورق نازک پلاستیکی ، پارچه، فلز یا سایر مواد چسبیده بر روی یک ظرف یا محصول است، که بر روی آن اطلاعات یا نمادهای مربوط به کالا درج یا چاپ شده است. اطلاعات چاپ شده مستقیم روی ظروف را نیز می توان نوعی برچسب گذاری در نظر گرفت.

  برچسب ها کاربردهای زیادی دارند، برای مثال در تبلیغ و ارائه اطلاعات در مورد منشاء محصول، تولید کننده (به عنوان مثال، نام تجاری)، شیوه استفاده ، ماندگاری و بازیافت محصول لازم و ضروری هستند. روش‌های تولید و اتصال به بسته بندی بسیار زیاد و متنوع هستند و همچنین ممکن است تحت استانداردهای شناخته شده بین المللی باشد. در بسیاری از کشورها ، محصولات خطرناک مانند سموم یا مایعات قابل اشتعال باید همراه چاپ لیبل هشدار دهنده باشند.

  کاربرد های مختلف لیبل

  استفاده از لیبل و برچسب به حدی فراوان و گسترده است که نمی توان تنها با ذکر چند نمونه آن را مطرح کرد. روی هر محصولی اعم از خوراکی، مصرفی، پوشاک و … که در اطراف خود می بینید از لیبل استفاده شده است. روی خودکاری که در دست می گیرید، روی نوشیدنی ای که میخورید روی بسته بندی تمام مواد غذایی، روی عینک، ساعت، باتری، کلیه محصولات حوزه تکنولوژی، پتروشیمی، پوشاک، حمل و نقل و غیره لیبل چسبیده است. بسیار سخت می توان محصولی را نام برد که روی آن از برچسب یا لیبل چسبانده نشده باشد.

  لیبل ها انواع مختلفی دارند که برای شناخت بهتر آن ها با چند مورد آشنا خواهیم شد:

  انواع لیبل

   

  لیبل کاغذی: لیبل های کاغذی رایج ترین نوع لیبل در صنعت هستند. کاغذهای نازکی که یک طرف آن ها خاصیت چسبندگی دارد و در طرف دیگر چاپ انجام می شود. بسیار ارزان، سریع و مناسب انواع محصولات موجود در بازار مصرف کننده. این لیبل ها در دو نوع براق و مات چاپ و عرضه می شوند که انتخاب هریک بیشتر به نوع طراحی شما بستگی دارد.

   

  لیبل سلفونی: برچسب های سلفونی همان برچسب های کاغذی هستند که روی آن ها یک لایه نازک سلفون مات و یا براق چسبانده می شود که در برابر کثیفی، پارگی و رطوبت مقاومت بالاتری داشته باشند.

  لیبل پی وی سی: لیبل های پی وی سی به جای کاغذ از برگه های بسیار مقاوم pvc ساخته شده اند. این برگه ها ضد آب بوده و حتی در صورت غوطه ور شدن در آب نیز بافت آن ها آسیبی نمی بیند. ماهیت پلاستیکی بودن برگه های پی وی سی باعث شده در برابر رطوبت و پارگی بسیار بهتر از سایر لیبل ها عمل کنند و در هر محصولی که خواستار لیبلی ماندگار و با طول عمر بالا باشد بهترین برچسب خواهند بود. این لیبل ها در دو نوع شفاف شیشه ای و یا با پس زمینه سفید چاپ و عرضه می شوند

  لیبل گچی: نوع از لیبل که چسبندگی قوی و بافتی سست دارد، این لیبل ها پس از چسبیدن به سطح مورد نظر بسیار سخت کنده شده و پاره پاره می شوند و نمی توان آن ها را بصورت سالم کند. به همین دلیل به نام لیبل گچی یا خرد شونده شناخته می شوند.

  لیبل متالایز: این برچسب جزو لیبل های بسیار لوکس محسوب می شود. در چهار مدل طلایی براق و مات و نقره ای براق و مات چاپ و عرضه می شود. برچسب هایی با ظاهر بسیار خاص و لوکس با مقاومت بسیار بالای پی وی سی

  کاربرد لیبل در صنایع مختلف

  همانطور که پیشتر بیان شد، لیبل ها تقریبا در هر صنعتی کاربرده های فراوان دارند یعنی در هر صنعتی که با مشتری و محصول سرکار دارد مورد استفاده قرار میگیرند. در ادامه مهم ترین صنایعی که به لیبل نیاز دارند را به شما معرفی کرده‌ایم:

  صنعت غذا و مواد خوراکی FMCG

  صنعت مد و پوشاک

  صنعت خودرو، تولید قطعات و لوازم یدکی خودرو

  صنایع فرآورده های نفتی و شیمیایی

  صنایع محصولات ساختمانی

  و هر محصول برقی و کامپیوتری که نیازمند محصولات لوازم جانبی است نیازمند لیبل نیز است.

  نکات مهم طراحی لیبل

  برای داشتن لیبلی جذاب و مناسب محصول خود که بتواند خریدار را برای خرید ترغیب کند بایستی نکات زیادی را رعایت کنید که قدم اول آن طراحی لیبل است.

  وقتی مطمئن نیستی کاتش کن

  نوشتن متن بهینه شده و خلاصه تقریبا برای طراحی همه پروژه ها و به ویژه برای طراحی لیبل بسیار مهم است. لیبل ها معمولا سطح کوچکی دارند و ارائه متنی مختصر و روشن از اهمیت بیشتری در طراحی لیبل و بسته بندی برخوردار می شود.

  یک برچسب محصول معمولاً دارای اطلاعات کلیدی خاصی است که شامل موارد زیر است:

  • نام محصول
  • اگر محصول بخشی از یک خط باشد، یک آرم برای مارک بزرگتر است
  • واحدهای اندازه گیری که نشان دهنده اندازه، کمیت یا وزن مورد است
  • شرح کوتاه یا خط برچسب

  این برای موارد برای برچسب اصلی بسته بندی است، و برای طراحی کامل جعبه محصول، اطلاعات طولانی تر در پشت آن گنجانده می شود و شامل موارد زیر است:

  • لیستی از مواد تشکیل دهنده
  • یک داستان ترغیب کننده خرید
  • دستورالعمل استفاده

  از بین این عناصر، دو مورد مهم برای ویرایش و درست شدن داستان محصول و دستورالعمل های استفاده هستند زیرا این موارد به اطلاعات بیشتری نیاز دارند و بنابراین می توانند به راحتی تبدیل به دلیلی برای خرید شوند.

  اگر می خواهید اطلاعات بیشتری به همراه محصول خود داشته باشید، آن را بصورت آنلاین عرضه کنید و یا مانند تصویر زیر از بسته بندی خارجی بزرگتری کمک بگیرید.

   

  برای خواندن نکاتی مهم در مورد طراحی لیبل و آشنایی با نمونه های حرفه ای و فانتزی طراحی لیبل در مقاله« نکات مهم طراحی لیبل» به ۹ نکته مهم در این خصوص پرداخته ایم که می توانید آن ها را مطالعه کنید.

   

  چاپ لیبل

  پس از یک طراحی جذاب و مناسب برای لیبل محصول نوبت به چاپ آن می رسد. طراحی هرچند که با کیفیت و مدرن باشد چاپی ضعیف و بی کیفیت می تواند تمام تلاش شما را از بین ببرد. پس همواره به یاد داشته باشید که به کیفیت چاپ توجه ویژه ای کنید.

  دو شیوه کلی برای چاپ لیبل وجود دارد که عبارت اند از: چاپ دیجیتال لیبل و چاپ افست لیبل

  در چاپ دیجیتال شما محدودیتی در تیراژ لیبل خود نخواهید داشت، هر تعداد که می خواهید را می توانید به آسانی و با سرعت بسیار بالا چاپ کنید. بعنوان مثال در چاپخانه ما شما می توانید تنها صد 100 عدد برچسب چاپ کنید و در مدت 2 ساعت آن را چاپ شده و برش خورده تحویل بگیرید. چاپی مدرن، سریع و با کیفیت را با چاپ دیجیتال خواهید داشت. در عوض در چاپ افست شما می توانید با هزینه به مراتب پایین تری برچسب های خود را چاپ کنید با دانستن این نکته که تیراژ چاپ شما باید زیاد باشد. علاوه بر این در چاپ افست لیبل شما می توانید از تکنیک های خاص چاپی مانند یووی برجسته و یا طلاکوب نیز استفاده کنید. این شیوه های خاص چاپی با اینکه هزینه به مراتب بیشتری از لیبل های ساده دارند اما می توانند لیبل شما را بسیار خاص و جذاب کنند. مانند برچسب محصول زیر که در آن از فویل های طلاکوبی شده برای ایجاد طرحی خاص و هنری استفاده شده است که توانست جذابیت محصول را بسیار بالا ببرد.

   

  در این مقاله با پیدایش لیبل ها آشنا شدیم، کاربردهای مختلف لیبل ها در صنایع مختلف و انواع لیبل ها را شناختیم، و در انتها با نکات مهم طراحی و چاپ لیبلی مناسب با محصول شما توانستیم لیبلی انتخاب کنیم که بتواند محصول ما را در بازار مصرف کننده برجسته کند. در مجموعه ما انواع پروژه های طراحی و چاپ شما با نهایت کیفیت و سرعت انجام خواهد شد و در صورتی که هرگونه پرسشی در مورد طراحی و چاپ لیبل و یا انواع محصولات چاپی دیگر دارید با ما تماس بگیرید.

   

   


 • تهیه و تنظیم توسط نَما نِما
  تماس : 09133025634
  انتشار مطلب در :