لترپرس

توضیحات:

 • به نام خدا

   

  لترپرس (Letterpress printing)، در لغت به معنای چاپ حروف به شیوه ی فشاری است، به شکل کلی تکنیک چاپ لترپرس همانند مهر و استامپ است، یعنی سطح چاپی تشکیل شده از حروف برجسته و چاپ بوسیله ی فشار بر روی کاغذ اعمال می گردد، اما با گذشت سالیان و تغییر شیوه های چاپی ماشین لترپرس کاربرد چاپی خود را از دست داد ولی به علت مکانیک و طراحی فوق العاده توانست جایگاه خود را در قسمتی دیگر از صنعت چاپ تثبیت کند، امروزه از ماشین های چاپ فشاری برای عملیات پس از چاپ استفاده می گردد، خط و تا، تیغ و برش، پرفراژ، طلاکوبی، شماره زنی و … هرکدام کارهایی است که از این ماشین با کمی تغییر و دستکاری در سیستم آن بدست می آید.

   یکی روشهای تقسیم بندی روش های چاپ روشی هست که در آن ما لوح چاپی را مبنای تقسیم قرار می دهیم .منظور ما از لوح چاپی هر سطحی هست که ما با استفاده از روشهای خاص تصاویر و حروف مورد نظرمان را برای چاپ باید ابتدا بر روی آن منتقل کنیم تا در مراحل بعدی با آغشته شدن ان به مرکب یا هر روش ماده دیگه ای غیر از مرکب بشود تصاویر رو از روی آن بر روی سطح چاپ شونده ای مثل کاغذ یا … منتقل کرد.

  لوح چاپ به عنوان یک سطح می تواند  انواع و اشکال مختلفی داشته باشد اما وقتی صحبت از چاپ است شکلی که تصاویر ما بر روی آن نقش بسته اهمیت پیدا می کند و مبنای ما برای تقسیم بندی روش های چاپ می شود :

  ۱. روش برجسته

  ۲.روش گود

  ۳.روش غربالی (یا اسکرین )

  ۴.روش مسطح ( یا لیتوگرافی)

   روش چاپ لتر پرس یک روش چاپ برجسته هست که در آن تصاویر پس از برخورد مرکب با سطح برجسته لوح از روی ان بر روی مثلا کاغذ منتقل می شوند. روش چاپ لترپرس یکی از روشهای اولیه و اساسی چاپ بوده روشی که گوتنبرگ پدر صنعت چاپ آنرا به عنوان یکی از اصلی ترین روش های چاپ ابداع و مطرح کرد. اما اصطلاح چاپ لترپرس در آن دید اولیه که ما به آن داریم شاید اشاره به برجسته بودنه این روش نداشته باشد چون معنی آن « چاپ حروف » هست. دلیل این نامگذاری بیشتر تاریخی هست و به طور خلاصه علتش این هست که روش چاپ لترپرس یکی از روشهایی بوده که ابتد از آن برای چاپ حروف چاپی استفاده می کردن و در آن مقطع روشی که برای چاپ تصاویر به کار می رفته عموما جدایی از روش چاپ حروف بوده است.

   پس اساسا از چاپ لترپرس برای چاپ حروف استفاده می شده . قدیمی ترین روش کار هم برای آماده کردن لوح چاپ استفاده از روش حروف چینی حروف چاپی سربی در کنار هم و استفاده از آن برای چاپ بوده. که به مرور به ظهور انقلاب صنعتی ، اختراع عکاسی و روش های نوین جای خودش رو به روش های دیگر حروف چینی داد.

   


 • تهیه و تنظیم توسط نَما نِما
  تماس : 09133025634
  انتشار مطلب در :