واژگان چاپ

توضیحات:

 • به نام خدا

   

  کلمه چاپ در لغت، به معنای نقش، اثر، مهر و نشان است که در متون مختلف و قدیمی تر از آن به عنوان طبع، باسمه و تافت نیز یاد می‌شود و در اصطلاح، به عمل، فن، و صنعت تکثیر صورت و نقش‌های دوبعدی مانند حروف، ارقام، خط ها، تصویرها، و… به وسیله انداختن اثر این نقش ها بر کاغذ، پارچه، یا مواد دیگر، به ویژه چاپ مواد خواندنی، با تصویر یا بدون تصویر بر روی کاغذ گفته می‌شود. در واقع و به صورت تعریف آسان تر، عملیاتی است که متن خام را به آثاری چون کتاب، مجله، روزنامه، و جز آن تبدیل می‌کند که با پیشرفت تکنولوژی، فقط منحصر به کاغذ نمی‌شود و عملیات چاپ بر روی مواد سلولزی، نایلونی، پارچه ای، چرمی، مواد شیمیای، فلزی، شیشه‌های با اشکال صاف یا ناهموار، مقعر یا محدب و … انجام می‌گیرد. چاپخانه نیز در لغت به معنای محل چاپ کردن است که در واقع محلی است که در آن چاپ کتاب، نشریات، و مانند آن انجام می‌گیرد. حال که با این واژه آشنا شده‌اید. در ادامه به معرفی انواع چاپ می‌پردازیم. با ما همراه باشید:

   

   

  اصطلاحات و کلمات تخصصی در صنعت چاپ

  چاپ افست

   افست یکی از بهترین و فراوانترین نوع از انواع چاپ است. شاید یکی از دلایل آن چاپ روی کاغذ با کیفیت بسیار عالی و در تیراژهای به نسبت پایین است. از نظر کیفیت،  افست بهترین گزینه است. گفتنی است که این نوع از چاپ، به دلیل عدم برجستگی یا فرورفتگی در رابط (زینک) چاپ مسطح نیز گفته می‌شود.

   

  چاپ هلیوگراور

  یکی دیگر از انواع چاپ، چاپ هلیوگراور است. هلیوگراور شبیه به  افست است اما هزینه اقتصادی آن به نسبت گران‌تر است. از  هیلوگراور برای چاپ به شکل رول بر روی BOPP و مراکز تولیدی و با تیراژ بالا استفاده می‌شود، چراکه با سیلندر، می‎توان در تیراژ میلیونی چاپ کرد. از این روش  در بیشتر موارد برای بسته بندی در کارخانه‎ها‎ استفاده می‎شود.

   

   

  چاپ افست روی فلز

  یکی دیگر از انواع چاپ، چاپ افست روی فلز است. در وهله اول در مورد این روش چیزی که به ذهنتان می‌رسد، چاپ روی کاغذ و مقواست. اما با این سیستم  که یکی از با کیفیت ترین سیستم‌های چاپ محسوب می‌شود، می‌توانیدانوع چاپ را روی فلز نیز چاپ کنید. جالب است بدانید طرح‌هایی که در قوطی های رب گوجه فرنگی، تن ماهی، آب میوه‌های مختلف، بسته بندی رنگ های قوطی و … می‌بینید، با این روش چاپ شده است.

   

   

  چاپ فلکسو

  فلکسو نوعی چاپ برجسته است که در آن کلیشه لاستیکی به طور مستقیم با جنس یا لفاف مورد نظر در تماس است و به دلیل انعطافی که دارد، فلکسو نامیده می‎شود. از ویژگی‌های این نوع می‌توان به سرعت بالا و چاپ به شکل رول بر روی سطوح مختلفی چون نایلون و متالایز با هزینه‎ها‎ی کم و در تیراژهای بالا اشاره کرد. از این نوع  نیز مانند هلیوگراور، بیشتر در صنعت بسته بندی به کار می‌رود.

   

   

  چاپ ایچینگ

  ایچینگ در واقع ایجاد خوردگی در فلز با استفاده از اسید است. با به کارگیری این روش می‌توان طرح، نقش و نوشته‌های خود را به راحتی به روی فلز ثبت کرد، به گونه‌ای که از بین رفتنی نباشد. این نوع نیز در مواردی چون، چاپ لوگو بر روی شیر آلات حمام، ثبت یک آرم روی دسته شیر آلات و…. کاربرد دارد.

   

   


 • تهیه و تنظیم توسط نَما نِما
  تماس : 09133025634
  انتشار مطلب در :