چاپ دیجیتال چه مزایایی دارد؟

توضیحات:

 • به نام خدا

  تا همین چند دهه گذشته برای چاپ تصاویر از لیتوگرافی با افست استفاده می شد. با پیشرفت تکنولوژی و به مدد دستگاه های پیشرفته چاپ، صنعت طراحی و چاپ جهان دچار تحول زیادی شده است. این روزها از روش های متنوع تری در چاپ کاتالوگ ، بروشور تبلیغاتی، چاپ کارت ویزیت، سربرگ اداری و … استفاده می شود. ورود تکنولوژی دیجیتال به عرصه چاپ، سرآغاز جهشی بزرگ در این حوزه است. در این مطلب از مزایای چاپ دیجیتال در مقایسه با روش های قدیمی تر نظیر چاپ افست می گوییم.

   

  سرعت چاپ در تکنولوژی دیجیتال

  تکنیک دیجیتال از جدیدترین شیوه ها در صنعت چاپ است که قابل مقایسه با روش های قدیمی نیست. اگر محدودیت زمان وجود داشته باشد بدون تردید چاپ دیجیتال بهترین انتخاب است. سرعت چاپ روی کاغذ یا پارچه در این تکنولوژی بسیار بالاتر است. برای اجرای دیجیتال نیازی به آماده سازی قبلی یا تهیه پلیت و فیلم، جعبه رنگ و …. نیست. به طور کلی پروسه راحت چاپ در این تکنیک با حذف بسیاری از موارد دست و پاگیر همراه بوده که موجب افزایش فوق العاده سرعت چاپ شده است.

   

  مزایای چاپ دیجیتال در ایجاد تغییر

  هیچ محدودیتی در چاپ با این روش وجود ندارد. در واقع هر نوع تغییر و یا تنظیمات اختصاصی را می توان در چاپ دیجیتال انجام داد بدون اینکه نیاز به آماده سازی قبلی باشد. در نظر داشته باشید که در چاپ افست پس از آماده سازی پلیت، امکان تغییرات فیزیکی وجود ندارد. دیجیتال از تکنولوژی های جدیدتر و البته مدرن تر است از این رو انعطاف پذیری بیشتری دارد. برای مثال حتی پس از چاپ کارت عروسی نیز امکان افزودن اسامی و آدرس وجود دارد. تنظیمات نهایی را می توان بر اساس خواسته مشتری انجام داد در حالیکه پایه طراحی از قبل وجود داشته است.

  عدم نیاز به نیروی متخصص برای چاپ

  یکی از مزایای چاپ دیجیتال راحت بودن استفاده از این تکنولوژی است. در واقع حتی یک اپراتور ساده نیز می تواند عملیات چاپ کتاب یا سرر سید و … را بر عهده بگیرد. سادگی اجرای کار به این دلیل است که از قبل تصمیم گیری در مورد رنگ تصاویر، طراحی و آماده سازی انجام شده است. به این ترتیب هر کسی که کار با دستگاه چاپ دیجیتال را بلد باشد می تواند در فرایند چاپ شرکت داشته باشد.

   

  کار با دستگاه های چاپ قدیمی نیازمند تبحر و تخصص بالاتری نسبت به دستگاه های چاپ دیجیتال است. کیفیت تصاویر و کمرنگ یا پر رنگ بودن چاپ در گراور، فلکسو و افست ارتبط مستقیم به قدرت تصمیم گیری نیروی انسانی و متصدی چاپ دارد.صرفه جویی زیادی در هزینه استخدام نیروی متخصص انجام می شود که مزایای چاپ دیجیتال را بیشتر می کند.

  دقت در جزئیات از مزایای چاپ دیجیتال

  قبل از چاپ در تیراژ بالا می توان چند نمونه از کار را چاپ کرد و در صورت وجود هر گونه اشکال و خطای جزئی، آن را برطرف کرد. این مورد هزینه اضافی به همراه ندارد و موجب اختلال در امور چاپ نمی شود. در تکنولوژی دیجیتال امکان چاپ در نمونه های کمتر و به صورت شخصی نیز وجود دارد. بسیاری از شرکت ها و موسسات ترجیح می دهند روش های مدرن تر را سفارش دهند و این بستگی به بودجه، زمان و پیش نیازهای مدیریتی دارد.


 • تهیه و تنظیم توسط نَما نِما
  تماس : 09133025634
  انتشار مطلب در :