دانستنی هایی از چاپ سیلک اسکرین

توضیحات:

 • به نام خدا

  پروسه چاپ شامل یک سری عملیات تخصصی است که به مدد کارشناسان زبده و دستگاه های پیشرفته انجام می شود. شیوه های اجرای کار با توجه به نوع متریال انتخاب می شود. کیفیت طراحی و چاپ ارتباط مستقیم به روش استفاده شده در چاپ دارد. Silk Screen یکی از روش های رایج در صنعت چاپ است که با سبک و سیاق خاصی انجام می شود. در این مطلب چاپ سیلک اسکرین و نحوه اجرای آن به صورت اجمالی بررسی می شود. جالب است بدانید نام گذاری این شیوه به دلیل استفاده از ابریشم در چاپ بوده که این روزها جای خود را به توری داده است.

   

  چاپ سیلک اسکرین چیست؟

  چاپ سیلک اسکرین نوعی چاپ توری است که برای انتقال تصاویر به کار می رود. به این ترتیب که مرکب با فشار روی سطح منتقل می شود و از توری برای انتقال طرح روی نگالتیو استفاده می شود. شیوه اجرای کار نیاز به مهارت بالایی دارد. اساس کار روی توری و مرکب بنا شده در ابتدا طرح مورد نظر روی فیلم یا ترام پیاده می شود. پس از تهیه طرح اولیه لازم است تا طرح روی توری منتقل شود. از قبل توری به مواد حساس به نور آغشته شده تا برخی قسمت های مورد نظر با نوردهی به اصطلاح خالی شود. در نهایت رنگ با فشار زیاد و از بالا روی کار اجرا شده و برای چاپ روی سطح مورد نظر آماده می شود.

  چاپ سیلک روی چه موادی اجرا می شود؟

  انواع توری های پلیمری به ویژه پلی استر، نایلون و ….. با منافذ بسیار ریز برای چاپ با متد سیلک به کار گرفته می شود. کیفیت توری، ضخامت، زبری و حتی نحوه مرکب دهی روی توری، نتیجه کار را تغییر می دهد. با توجه به پیشرفت های اخیر امکان چاپ روی هر کالایی وجود دارد. چاپ سیلک را می توان روی اجسام ناهموار و اشکال خاص نیز اجرا کرد. به این ترتیب محدودیتی در اجرای سیلک اسکرین وجود ندارد. برخی از رایج ترین مواردی که با شیوه سیلک اسکرین قابلیت اجرا را دارد عبارتند از:

   

  • چاپ روی نایلکس و نایلون
  • چاپ تقویم دیواری و سر رسید
  • چاپ سیلک اسکرین روی چرم، شیشه و مقوا
  • چاپ هدایای تبلیغاتی ( خودکار، ساک، لباس و …)
  • چاپ روی تابلوهای تبلیغاتی و اطلاع رسانی
  • چاپ روی جعبه های مقوایی ( جعبه کفش، جعبه شیرینی و ….)

  با وجود سرعت پایین چاپ سیلک اسکرین و همچنین تک رنگ بودن چاپ سیلک اسکرین، همچنان این شیوه پر طرفدار است. به خصوص در صنعت پارچه و لباس به وفور از این شیوه استفاده می شود. چاپ سیلک روی پارچه به منظور انتقال تصاویر انجام می شود. در این شیوه از نوعی قاب توری با شابلون ثابت استفاده می شود که دارای منافذ بسیار ریزتری است. طریقه کار به این ترتیب است که بخش های بدون رنگ طرح توسط موم یا مواد مشابه پوشانده می شود تا رنگ بتواند روی بخش های مورد نظر منتقل شود. در این روش می توان انواع چاپ تک رنگ و چند رنگ را روی پارچه اجرا کرد.

  چاپ سیلک اسکرین هم با ماشین و هم با دست قابل انجام است! دستگاه های پیشرفته از شابلون و کاردک و …. استفاده نمی کنند و مراحل پرینت طرح و انتقال تصویر درون دستگاه انجام می شود.

   


 • تهیه و تنظیم توسط نَما نِما
  تماس : 09133025634
  انتشار مطلب در :