چرا حضرت خدیجه (س) «ام المومنین» لقب گرفت؟

توضیحات:

 • به نام خدا

  حجت‌الاسلام سیدعبدالفتاح نواب، نماینده، ولی فقیه در امور حج و زیارت در کنگره بین‌المللی ام المومنین حضرت خدیجه (س) بانوی اول اسلام که شب گذشته به صورت مجازی برگزار شد، به بیان کمالات آن حضرت پرداخت و گفت: این بانو، درجات کمال را در سرزمین جاهلیت طی کرده بود. ایشان در آن دوره ظلمانی فرزانگی داشت و این فرزانگی موجب کسب الطاف الهی شد.

  وی عنوان کرد: یکی از آورده‌های اسلام «سلام» است. در دوران جاهلیت وقتی که افراد به هم می‌رسیدند با کلماتی مثل صبح به خیر و عصر به خیر با هم مواجه می‌شدند که پیامبر این را به سلام علیکم تبدیل کردند. سلام تحیت و درود بهشتیان است.

  نماینده، ولی فقیه در امور حج و زیارت ادامه داد: در مورد سلام خدای بزرگ به پیامبر سفارش کرده‌اند وقتی مومنان پیش شما می‌آیند (وَإِذَا جَاۤءَکَ ٱلَّذِینَ یُؤۡمِنُونَ بِـَٔایَـٰتِنَا فَقُلۡ سَلَـٰمٌ عَلَیۡکُمۡۖ کَتَبَ رَبُّکُمۡ عَلَىٰ نَفۡسِهِ ٱلرَّحۡمَةَ ...) [ اﻷنعام ۵۴]با آن‌ها با واژه سلام علیکم برخورد کن و به آن‌ها بگو خداوند رحمت را بر خودش نگاشته که با شما با ترحم و رحمت برخورد کند. زیارت نامه‌ها هم معمولاً سه بخش دارد که با سلام شروع می‌شود و با بیان ویژگی‌های شخصیتی فردی که او را زیارت می‌کنیم ادامه پیدا می‌کند و بخش نهایی هم دعا و هم درخواست است. سیره پیامبر هم اینطور بود که وقتی برای زیارت اموات می‌رفتند با سلام برخورد می‌کردند.

  وی با اشاره به اینکه گاهی سلام، سلام بنده به بنده است، زمانی سلام پیامبر (ص) بر بنده مومن است که به دستور خداوند صورت گرفته و گاهی مرتبه‌ای است که سلام خدا بر بنده است، گفت: مرتبه‌ای که در آن خداوند بر بنده سلام می‌فرستد نیازمند فرزانگی خاصی است که حضرت خدیجه (س) به این جایگاه رسیده بود.

  حجت‌الاسلام والمسلمین نواب ادامه داد: پیامبر به حضرت خدیجه (س) فرمود که جبرئیل به من پیام داده که سلام خدا را به خدیجه (س) برسانم. وقتی پیامبر (ص) این مسئله را به خدیجه (س) گفتند، پاسخ داد: الله السلام و منه السلام و علی جبرئیل السلام.

  وی در تشریح این مسئله که چرا حضرت خدیجه (س) به این مقام رسید؟ گفت: بخشی از نشانه فرزانگی ایشان، ریشه خانوادگی دارد، زیرا او از اولاد اسماعیل (ع) و نوادگان عبد مناف بود و از خانواده ایشان در آن سرزمین به سیادت و بزرگی یاد می‌شد. حضرت خدیجه (س) نیز مانند پیامبر (ص) از مرام مشرکان پیروی نمی‌کرد و از آزار مشرکان بت‌پرست بی‌نصیب نبود. در حالی که تمامی ملاک علم، عبادت، صبر، شکیبایی، تربیت اولاد و ... را این بانو دارا بود.

  نماینده، ولی فقیه در امور حج و زیارت با بیان اینکه در اخبار شیعه و اهل سنت حضرت خدیجه (س) هم ثروت زیاد و هم دانش و فهم ویژه‌ای داشت و وقتی پیامبر را شناخت خودش از یتیم عبدالله خواستگاری کرد، یادآور شد: آن بانوی اسلام، در شب اول ازدواج صندوقچه اسنادش را به پیامبر تقدیم کرد. حضرت رسول (ص) هم در مورد حضرت خدیجه (س) کم نگذاشتند، گاهی گوسفندی ذبح می‌کردند و برای دوستان خدیجه (س) می‌فرستادند، طوری که سایر بانوان گلایه کردند که خدا بهتر از خدیجه (س) به شما داده که پیامبر (ص) فرمودند: خدا بهتر از خدیجه (س) به من نداده است. او زمانی به من ایمان آورد که همه از من دور می‌شدند؛ ولی ایشان تمام اموالش را در اختیار من گذاشت. او با یتیم عبدالله (محمد امین) و اوج فشار‌های مشرکان ازدواج کرد و ام المومنین شد؛ نه اینکه با پیامبر (ص) ازدواج کند و ام المومنین شود.

  وی ادامه داد: در ایامی که پیامبر (ص) در شعب ابوطالب حضور داشتند، این اموال خدیجه (س) بود که توانست تحریم‌ها و محاصره را بی اثرکند؛ بنابراین وقتی انسان فرزانگی داشته باشد خداوند هم نزول عنایت و لطفش را شامل او می‌کند؛ از این‌رو نسل پیامبر (ص) فقط از حضرت خدیجه کبری ادامه پیدا کرد. زیرا حضرت خدیجه (س) مال کثیر را به پیامبر (ص) داد و خداوند کوثر را به ایشان عنایت کرد.

  حجت‌الاسلام والمسلمین نواب تصریح کرد: از دیگر عنایت‌های خداوند به حضرت خدیجه (س) این است که در تاریخ فقط خداوند به خدیجه (س) سلام رسانده است. آن حضرت اولین کسی بود که به امامت حضرت علی (ع) اقرار کرده اند. پیام زندگی حضرت خدیجه (س) این است که به هیچ وجه در دفاع از امام و حق نباید کوتاهی کرد. او همه مال و توانش را داد و خداوند هم از این بنده خوبش به نیکی قدردانی و کوثر را به او عنایت کرد.


 • تهیه و تنظیم توسط نَما نِما
  تماس : 09133025634
  انتشار مطلب در :