انتقال اطلاعات در چاپ افست

توضیحات:

 • به نام خدا

  انتقال اطلاعات در چاپ افست بشکل غیرمستقیم انجام می‎شود. به عبارت دیگر اطلاعات قبل از این که در روی کاغذ یا سطح مورد نظر منتقل شوند، به روی سطح دیگری (سیلندر لاستیک) انتقال می‎یابند و پس از آن بر روی کاغذ (سیلندر چاپ) منتقل می‎شوند.
  در چاپ افست میان سیلندر پلیت (پلیت) و سیلندر چاپ (سطح چاپی) یک واسطه با نام سیلندر لاستیک وجود دارد. از این رو به آن چاپ افست (چاپ غیرمستقیم) گفته می‎شوند.

  سیلندر لاستیک است که به دور این سیلندر پوششی از جنس لاستیک بسته می‎شود. این پلیت لاستیکی در طی چاپ ساییده می‎شود و هر چند وقت یک بار باید تعویض شود.
  در سایز روش‎ها‎ی چاپی امکان استفاده از لاستیک واسطه برای چاپ کردن وجود دارد اما به آن‎ها‎ چاپ افست گفته نمی شود و زمانی از واژه «افست» استفاده می‎شود که که خاصیت قبول مرکب را در نقاطی که دارای تصویر و اطلاعات است، داشته باشد.

  از آنجا که در چاپ افست نقاط حامل اطلاعات و نقاط غیرچاپی فرم که استفاده می‎شوند، در یک سطح قرار می‎گیرند، به آن روش صاف نیز گفته می‎گویند.

  در گذشته جنس پلیت‎ها‎ از آلیاژ مس و روی یا زینک بود؛ به همین دلیل به آن‎ها‎ زینک نیز گفته می‎شد اما در حال حاضر از آلیاژ مس برای آنها استفاده می‎شود.

  سطح پلیت را با ماده ‎مخصوصی می‎پوشانندن که در اثر تابیند نور مخصوص تصویر نگاری بر روی آن، دچار تغییر می‎شود.

  در نتیجه این امر در نقاطی از آن که به انتقال مرکب نیاز دارد، خاصیت جذب مرکب صورت می‎گیرد. چاپ افست به دو نوع چاپ افست خشک و چاپ افست معمولی انجام می‎شود که هر یک از این دو نوع چاپ، نیاز به پلیت مخصوص دارد.


 • تهیه و تنظیم توسط نَما نِما
  تماس : 09133025634
  انتشار مطلب در :