طراحی کارت ویزیت خلاقانه

توضیحات:

 • به نام خدا

  کارت ویزیت وظیفه معرفی شما و کسب و کارتان به مخاطب را بر عهده دارد. هر چه این معرفی بهتر و جذاب تر صورت گیرد در ذهن مخاطب ماندگارتر خواهید شد و امکان این که او را از یک مشتری بالقوه به یک مشتری بالفعل تبدیل کنید، بیشتر خواهد شد. از این رو کارت ویزیت می تواند به مثابه یک ابزار بازاریابی به کار رود. در مقاله پیش رو قصد داریم روش هایی برای طراحی کارت ویزیت حرفه ای و جذاب، به شما معرفی کنیم تا به کمک آن بتوانید در کسب و کار خود موفق تر عمل کنید.
   

  طراحی کارت ویزیت
   
  در حقیقت طراحی کارت ویزیت عبارتست از چینش نوشته ها، المان ها و علامت ها به طوری که علاوه بر خوانا بودن، بر ناخودآگاه مخاطب نیز تأثیرگذار باشد. این طراحی می بایست به شکلی صورت پذیرد که مخاطب بتواند در میان رقبا، شما را تشخیص دهد و تصویر مطلوبی از شما در ذهن وی ایجاد شود.

   

  اهمیت کارت ویزیت
   

  مخاطب را تحت تأثیر قرار دهید

  امروزه با پیشرفت تکنولوژی، بسیاری از افراد چاپ کارت ویزیت را عملی غیر ضروری می دانند به این دلیل که به نظر آن ها مخاطب می تواند شماره و اطلاعات شما را به سرعت و به راحتی در تلفن همراه خود ذخیره کند و همه جا آن را همراه خود داشته باشد. این سخن تا حدی درست به نظر می رسد اما توجه به این نکته ضروری است که ارائه کارت ویزیت یکی از راه های معرفی شما و کسب و کارتان به مشتری است. هرچه این معرفی حرفه ای تر و جذاب تر صورت گیرد، ماندگارتر بوده و تأثیر بیشتری در مخاطب خواهد گذاشت.

  شاید بگویید معرفی شفاهی نیز می تواند شما را به این مقصود برساند اما در عصر کنونی که اغلب افراد با مشکل کمبود وقت مواجه هستند، گاهی شما زمان کافی برای معرفی خود به مخاطب را ندارید. همچنین ارائه کارت ویزیت به شکلی فکر شده و هدفمند ارزش شما و کارت را در نظر مخاطب بیشتر می کند.

   

  پرستیژ خود را بالا ببرید

  علاوه بر این شما هرگز نمی بینید که یک مدیر رده بالا شماره تلفن و راه های ارتباطی خود را به صورت دستی روی یک تکه کاغذ معمولی و یا به صورت شفاهی به شخص دیگری بدهد. در واقع یک کارت ویزیت مناسب، پرستیژ کاری شما را بالا برده و شخصیت قابل اعتمادتر و قابل احترام تری از شما به مخاطب معرفی می کند.

   

  در وقتتان صرفه جویی کنید

  حتی اگر از تأثیر منفی نداشتن کارت ویزیت بر پرستیژ و شخصیت کاری افراد در بسیاری از شرایط و جلسات صرف نظر کنیم، از این مسئله نمی توان چشم پوشی کرد که اغلب، در مکان های پر رفت و آمد مانند نمایشگاه ها، افراد فرصت یادداشت کردن اطلاعات در گوشی خود را ندارند. همچنین حتی اگر اطلاعات شما را به طور کامل در گوشی خود وارد کرده باشند (که این مسئله امری بعید به نظر می رسد)، احتمال این که آن ها به بخش مخاطبین تلفن همراه خود سری بزنند و شما را به یاد بیاورند بسیار پایین است. در حالی که داشتن یک کارت ویزیت جذاب و منحصر به فرد از شما، وی را وادار به یادآوری شما می کند.

   

  منحصر به فرد باشید

  تأکید ما روی کلمه جذاب و منحصر به فرد به این دلیل است که در صورتی که کارت شما این ویژگی ها را نداشته باشد ممکن است به دلیل تشابه زیاد کارت ویزیت ها و عدم جذابیت بسیاری از آن ها، مخاطب تمایلی به نگه داشتن آن نداشته باشد و کارت شما در میان سایر کارت ها گم شود و یا به چشم نیاید، حتی ممکن است این کارت سرنوشتی جز سطل زباله نداشته باشد. اما یک کارت ویزیت جذاب توجه مخاطب را به خود جلب کرده و تمایل به نگه داشتن این کارت را در وی ایجاد می کند. در این مقاله به بررسی نکاتی خواهیم پرداخت که شما را برای طراحی یک کارت ویزیت جذاب یاری کنند
   

  مراحل طراحی کارت ویزیت

  برای شروع طراحی کارت ویزیت باید بسیاری از مسائل را از پیش تعیین نمایید. به برخی از این موارد در ادامه اشاره شده است. پیشنهاد می کنیم پاسخ هر یک از این پرسش ها را در چند سطر روی یک کاغذ بنویسید.

  ابتدا باید مشخص کنید که به چه دلیلی نیاز به کارت ویزیت را احساس می کنید. آیا با مخاطبان زیادی سر و کار دارید که می بایست شماره تماس شما را برای مراجعه های بعدی داشته باشند یا دلیل دیگری دارید؟ بهتر است به این پرسش به خوبی فکر کنید زیرا پاسخ به این سوال تعیین کننده هزینه و زمانی است که برای طراحی و چاپ کارت ویزیت خود اختصاص می دهید. اگر دلایل کافی برای انجام این کار ندارید شاید بهتر است سراغ سایر روش های تبلیغ بروید

   

  مخاطبان شما چه کسانی هستند.

  مشخص کنید قرار است کارت ویزیت را به چه صورت و به چه کسانی بدهید. این افراد از قشری خاص با ویژگی های خاصی هستند یا عموم مردم، مخاطب شما هستند. در حقیقت لازم است شرایط مالی، سنی، تحصیلی، اخلاقی، جنسیتی، محل زندگی، علایق و تفریحات مخاطبان خود را در نظر بگیرید.

  چه تعداد کارت نیاز دارید

  با توجه به تعداد مخاطبان و تعداد برخوردتان با آن ها، می توانید مشخص کنید چه تعدادی کارت نیاز دارید. در صورتی که تعداد مخاطبان شما کم است بهتر است چاپ دیجیتال را برای کارت ویزیت های خود انتخاب کنید ولی در صورتی که تعداد مخاطبان شما زیاد باشد، چاپ افست مقرون به صرفه تر خواهد بود.

   

  بودجه مورد نظر خود را مشخص نمایید

  گاهی به دلیل خاص و گزیده بودن مخاطبان، شما می خواهید تعداد کمی کارت سفارش دهید. در این صورت قیمت تمام شده هر کارت کمی بالاتر از حد معمول خواهد بود. البته باید بسنجید که آیا این سرمایه گذاری برای شما بازگشت مخاطب را به همراه خواهد داشت یا خیر. به عنوان مثال فرض کنید شما صاحب یک نمایشگاه اتومبیل های لوکس هستید، مخاطب این نمایشگاه افراد متمولی هستند که قشر خاصی را تشکیل می دهند. آن ها با هر بار خرید، سود زیادی عاید شما می کنند، بنابراین کارت ویزیتی که شما به این افراد می دهید می تواند حاوی یک فلش USB باشد. از این طریق هم به وی احترام گذاشته اید هم با یک وسیله ماندگار که احتمال دور انداخته شدن آن کم است، بازگشت مشتری را برای خود تضمین کرده اید.

   

  هنگام طراحی

  مشخص کردن رنگ های کارت
  تعیین طرح زمینه و اطلاعات مورد نظر
  نوشتن اطلاعات تماس و تعیین محل قرار گیری لوگو

   

  پس از طراحی

  نحوه ارائه کارت ویزیت
  با توجه به مخاطبین خود نحوه ارائه کارت ویزیت را مشخص نمایید

  روزانه طراحی کارت ویزیت های زیادی به صورت یک عمل کلیشه ای و عاری از خلاقیت با برش مستطیلی و طرح های تکراری انجام می شود. خلاقیت در این کار یعنی انجام عملی خارج از عرف، به صورت هدفمند و فکر شده، به طوری که مخاطب را درگیر خود نماید. در ایجاد هر اثر هنری خلاقانه ای توجه به دو وجه کلی اثر حائز اهمیت می باشد

   

  فرم

  شکل هایی که ساختار و سبک کلی طراحی را تشکیل می دهند و وظیفه جلب توجه مخاطب را بر عهده دارند. ابعاد غیر متعارف و طرح های هندسی غیر مستطیلی(مثل مربع و دایره) و داشتن خط تا در قسمتی از کارت می تواند به ایجاد فرم های خاص و جذاب کمک کنید.

  همچنین شما می توانید با استفاده از نمادهای شغلی تان جذابیت بیشتری به کارتتان ببخشید. مثلاً برش کارت ویزیت فروشگاه لوازم فانتزی می تواند به شکلی فانتزی باشد، یا حتی کارت ویزیت یک پزشک داروساز می تواند به شکل کپسول برش داده شود. برای آرایشگاه مردانه می توانید از کارت هایی با برشی به شکل تیغ اصلاح و یا شانه استفاده کرد، طرح دوربین هم می تواند برای افرادی که عکاسی می کنند جذاب باشد.

   

   محتوا

  اطلاعات و نوشته هایی که روی اثر درج می شوند، محتوای کار را شکل می دهند. این نوشته ها موظف هستند اطلاعات مورد نیاز مخاطب را به وی انتقال دهند. نام شما یا شرکتتان، سمت، لوگو، شعار، نشانی، شماره تلفن و سایر راه های ارتباطی مطالبی هستند که اغلب روی کارت ویزیت ها نوشته می شوند. البته هر یک از این موارد می تواند در صورت نیاز روی کارت درج شوند و در صورت عدم نیاز حذف شوند.

  به عنوان مثال داشتن یک لوگو و شعار خوب گرچه شما را حرفه ای تر نشان می دهد و به بیننده کمک می کند تا شما را بهتر به خاطر بسپارد، اما امری الزامی نیست. در حقیقت داشتن لوگو به هویت بخشی به برند شما کمک می کند اما ضروری نیست.

   

  جنس کارت ویزیت

  مشخص کردن جنس کارت ویزیت نیز مسئله دیگری است که در مقاله های پیشین به آن پرداختیم. در حقیقت علاوه بر انواع مقوا که می تواند در تولید کارت ویزیت مورد استفاده قرار گیرد، شما می توانید کارت های خود را در سایر جنس ها نیز تولید کنید.

  کارت ویزیت های آهنربایی، فلزی، چوبی، پلاستیکی شفاف، پارچه ای، پلاستیکی و چرمی که دسته ای از کارت های ساختارشکن را تشکیل می دهند، با توجه به نیاز و خواسته شما ساخته و برش داده می شوند و گرچه اغلب، هزینه تولید آن ها بیشتر از چاپ کارت ویزیت های معمولی است اما بسته به کاربرد و بودجه مورد نظر شما، همچنین ماندگاری بالا و کاربردی بودن، این هزینه می تواند توجیه پذیر باشد.

  با استفاده از نکاتی که در بالا ذکر شد شما می توانید کارت ویزیت خود را به یک مأمور ارتباطی خوب و مؤثر تبدیل کنید که مخاطبان به جای دور انداختن، تمایل دارند آن را نگه دارند و یا حتی به این وسیله شما را به یکدیگر معرفی کنند. در مقالات بعدی به بررسی بیشتر ویژگی های کارت ویزیت های جذاب و موفق می پردازیم.


 • تهیه و تنظیم توسط نَما نِما
  تماس : 09133025634
  انتشار مطلب در :