سیر تحول ماشین آلات چاپ هلیوگراوور

توضیحات:

 • به نام خدا

   

  اگوست گادچو : یکی از روش های اولیه چاپ هلیوگراوور که در حدود سال های ۱۸۰۰ میلادی مورد استفاده قرار می گرفت. این دستگاه چاپ با نیروی انسانی کار می کرد. اولین امتیاز انحصاری برای این دستگاه چاپ در سال ۱۸۶۰ میلادی توسط شخصی به نام اگوست گتدچو درخواست شد و به ثبت رسید.

  نکته قابل توجه این است که دستگاه های چاپ هلیوگراوور که بعدها تولید شده نیز همچنان شبیه دستگاه چاپ اولیه اگوست گادچو بود. تمرکز پیشرفت و تکامل چاپ هلیوگراوور بیشتر به سمت و ابداع روش های جدید برای انتقال اطلاعات و تولید فرم های چاپی جلب شده بود.

  دستگاه گوی : قسمت های اصلی دستگاه شامل دو غلتک و یک صفحه متحرک بود. برای عمل چاپ، صفحه مذکور که فرم بر روی آن آرام گرفته بود، از میان سیلندرها عبور می کرد. صفحه حامل فرم، با چرخاندن فلکه ستاره ای شکل به حرکت در می آمد. مرکب به وسیله پارچه توپی شکل یا تامپون به فرم مالیده می شد و سپس روی آن تمیز می شد. برای اجرای بهتر این اعمال به صفحه مسی مقدار کمی حرارت داده می شد.

  طبیعی است که در این روش، مهارت و خلاقیت نقش عمده را بازی می کرد. کاغذ ها که کمی مرطوب می شدند، روی فرم قرار گرفته، صفحه نمدی روی آنها را می پوشاند و سپس چاپ صورت می گرفت. با کمترین فشار موجود، مرکب از روزنه ها به سطح کاغذ منتقل می شد.

  یکی از موضوع هایی که مبتکرین را به تفکر وادار کرده بود، برداشتن مرکب از سطح فرم بود، این نکته و موارد دیگر در مناطق مختلف، پی گیری می شد.

  گوی در پاریس به سال ۱۸۷۷ میلادی یک سیستم مکانیکی برای زدودن مرکب از سطح فرم طراحی کرد و مبادرت به ساخت آن نمود که در آن سیستم فرم چاپی به صورت تخت بود.

  برای پاک کردن سطح فرم از نوعی پارچه استفاده می کرد و برای نتیجه بهتر سطح پارچه ها با آب قلیایی مرطوب می شد.

  چند سال بعد در دستگاه او تغییر عمده ای به وجود آمد و فرم چاپ از حالت تخت به صورت سیلندری تبدیل شد. تمیز کننده ها مماس با سطح فرم تعبیه شده بود.

  در همین زمان دستگاه های دیگری با تفاوت های جزیی ساخته شد. سرعت چاپ به طور متوسط ۴۰۰برگ در ساعت بود. به دلیل اشکال و ایراد در سیستم پاک کردن سطح فرم، مرکب نسبتا زیادی به هدر می رفت. کشور فرانسه در ساخت این گونه دستگاه ها از پیشگامان بود.

  در انگلستان ماشین سریع جانستون با فرم حکاکی روی صفحه فولادی به صورت رول ساخته شد و سرعت چاپ به ۲۰۰۰ برگ در ساعت رسید.

   


 • تهیه و تنظیم توسط نَما نِما
  تماس : 09133025634
  انتشار مطلب در :