نکات کلیدی در طراحی و چاپ مجله

توضیحات:

 • به نام خدا

  با وجود پیشرفت تکنولوژی و ظهور رسانه های اجتماعی، هنوز هم مجلات جایگاه خاصی در بین علاقمندان به رسانه های چاپی دارند. بدون تردید نشریات چاپی در حال از دست دادن خوانندگان خود هستند و می بایست برای رضایت خواننده های دائمی از ترفندهای ویژه ای استفاده کنند. از سویی جلب خواننده های جوان تر به سوی نشریات چاپی اهمیت زیادی در باقی ماندن کسب و کار شاغلین در این رشته دارد. در این زمینه قدرت طراحی و چاپ مجله را نباید دست کم گرفت. استفاده از شیوه های نوین چاپ و طراحی یکی از کارامدترین ایزارهای بازاریابی نشریات است.

  ساختار مجله به گونه ای است که به صورت ادواری متشر می شود. انتشار هفتگی، دو هفته یکبار یا ماهانه از خصوصیات بارز یک مجله است. طیف وسیعی از موضوعات عمومی و تخصصی در مطالب مجله وارد می شود. انواع موضوعات فرهنگی، هنری، تاریخی، اجتماعی، تحولات سیاسی و اقتصادی و …. از مواردی است که هر کدام علاقمندان خاص خود را دارد. در این میان داشتن یک مزیت رقابتی نسبت به سایر نشریات چاپی، شاه کلید رونق کسب و کار شاغلین در این حرفه است. از خود بپرسید چرا خواننده ها باید این مجله را انتخاب کنند؟ به نظر تنها داشتن محتوایی اصیل نمی تواند در ترغیب خواننده ها موثر باشد.

  موارد اثرگذار بر طراحی و چاپ مجله

  بسیاری از نشریات بدون در نظر گرفتن خواسته به حق خواننده ها، محکوم به عقب نشینی شده اند و تاب رقابت با هم صنفی های خود را ندارند. اگر چه موضوع مجله مهم است ولی موارد مهم دیگری نیز می تواند فروش نشریات چاپی را چند برابر کند. برخی از تاثیرگذار ترین موارد در این زمینه عبارتند از:

  ساختار مجله

  تنوع زیادی در زمینه صنعت چاپ مجلات وجود دارد. ساختار یک مجله، ستون های ان هستند. تعداد صحات، اندازه و ابعاد ورقه های مجله، طریقه صحافی و … به طور غیر مستقیم روی فروش تاثیر می گذارند. قطع مرسوم مجله رحلی و با ابعاد 28 در 21 سانتی متر است ولی اندازه صفحات می تواند A3-A4-A5 باشد. نوع دوخت، چسب یا منگنه در ساختار کلی مجله نقش دارد. استفاده از اندازه A4 از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر است.

   

  طراحی و چاپ جلد مجله

  طراحی و چاپ مجله بدون یک جلد خاص امکان پذیر نیست با توجه به نوع فعالیت نشریه و موضوعات می توان از ترکیب تصاویر و نوشته ها برای طراحی جلد استفاده کرد. تاریخ، شماره انتشار، دوره، تعداد صفحات، عناوین مهم داخلی و حتی قیمت بر روی جلد چاپ می شود. اطلاعاتی نظیر نام صاحب امتیاز، ندیر مسئول، سردبیر و …. در اولین صفحه داخلی یا همان شناسنامه مجله، طراحی و چاپ می شود. استفاده از شیوه های نوین گرافیکی در جلب توجه خریداران بیشترین تاثیر را دارد.

  نوع کاغذ

  بدون تردید جنس کاغذ روی هزینه های چاپ و قیمت نهایی مجله تاثیر می گذارد. استفاده از کاغذهای نامرغوب و ضعیف برای کاهش هزینه های چاپ، ایده ای نامناسب است که خوانندگان را فراری می دهد. به طور معمول مجله های پر فروش از کاغذهای تحریر و گلاسه برای صفحات داخلی استفاده می کنند. البته کاغذ جلد مجله می تواند از کتان یا تحریر و گلاسه باشد. مجله هایی که در تیراژ کمتر و تخصصی چاپ می شوند دارای کاغذهای سنگین تر و گران تری از مجلات با تیراز بالا و عمومی هستند.

   


 • تهیه و تنظیم توسط نَما نِما
  تماس : 09133025634
  انتشار مطلب در :