مشخصات ناشر

توضیحات:

 • به نام خدا

   

  هر چاپخانه ای که برای انتشار و توزیع اقدام به چاپ کتاب نماید، باید اسم و آدرس ناشر را در شناسنامه کار درج کند. برخی اقلام استثنا هستند:

  • اسکناس
  • رسید دریافت وجه،
  • کارت ویزیت،
  • فهرست قیمت،
  • اسناد پارلمانی،
  • برگه های سهام و ضمانت نامه.

  معمولا مقالات بدون مشخصات ناشر چاپ می شوند اما در مورد آنها نیز لازم است؛ به همین دلیل چاپچی در معرض پیگرد قانونی قرار خواهد داشت اگرچه در این روزها احتمال این کار کم است. مشکل وقتی پیش می آید که چاپچی کار را به چاپخانه دیگر می دهد. چاپخانه دوم باید مشخصات را درج کند. به هر حال این امر می تواند برای مشتری یا چاپخانه  اول ایجاد شرمندگی نماید. اگرچه قانون، مشخصات چاپخانه دوم را ضروری نمی داند اما در صورت دادخواهی قابل دفاع نخواهد بود. درخواست مشتری برای عدم درج مشخصات  چاپخانه، مسئولیت چاپخانه برای اجرای تعهد خود در  درج مشخصات را منتفی نمی کند. چنانچه قانون انجام آن را ضروری بداند، چاپخانه متعهد به اجرای آن بوده و باید ضرورت قانونی آن را به مشتری گوشزد نماید. نشانی باید مروط به چاپخانه بوده و آدرس شخص دیگری درج نشود.

  درج مشخصات چاپخانه روی اثر در صورت بروز اختلاف در مورد تیراژ چاپ شده کمک بزرگی خواهد بود. به همین دلیل تمام نمونه های چاپی باید دارای مشخصات چاپخانه بوده و تا پایان کار نیز باید چنین باشد.

   

  کپی رایت (حق مالکیت معنوی)

  کپی رایت حق مالکیت فرد نسبت به اثر خلق شده توسط اوست. خالق اثر می تواند از تکثیر آن توسط دیگران جلوگیری کرده یا از بهره برداری بدون مجوز آن ممانعت به عمل آورد.

  به همین دلیل چاپخانه ای که بدون رضایت صاحب اثر آن را چاپ نماید این قانون را نقض کرده است. چنانچه در زمان درخواست دادرسی، مدعی یا خواهان، صاحب اثر باشد، ضرورتی ندارد که ثابت کند به او خسارت وارد شده است.

  قانون کپی رایت و مالکیت معنوی اثر که در بریتانیا در سال ۱۹۸۸ به تصویب رسیده است جزئیات و الزامات این قانون را مشخص می نماید. این قانون پیچیده حقوق متفاوتی را تعریف می کند که در هر زمان و در رابطه با اثر مورد نظر می تواند اعمال شود.

  شاید تعیین حق صاحب اثر سخت باشد و به همین دلیل نتوان مشخص کرد که چه کسی اجازه تولید آن را می دهد. در تمام موارد، چاپخانه می تواند اصرار نماید که تاییدیه کتبی مشتری مبنی بر رعایت قانون کپی رایت در مورد آن اثر بخصوص را دریافت کند. چاپخانه باید قبل از شروع عملیت تولید و انتشار، مجوز لازم یا رضایت صاحب اثر را دریافت نماید

   


 • تهیه و تنظیم توسط نَما نِما
  تماس : 09133025634
  انتشار مطلب در :