مرگ و میر کرونایی در مناطق آفتابی کمتر است

توضیحات:

 • به نام خدا

  برای این پژوهش داده‌های بیش از ۲۳۰ هزار بیمار بهبودیافته کرونا بررسی شده که در بین حدود یک سوم آنها شش ماه پس از ابتلا، علائم مشکلات روانی و عصبی مشاهده شده است. در میان این مشکلات ۱۷ درصد مربوط به اضطراب، ۱۴ درصد نوسان‌های خلقی و پنج درصد بی‌خوابی بوده است.

  تا کنون درباره نقش عوامل مختلف در کاهش یا افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا و مرگ بر اثر بیماری کووید۱۹ پژوهش‌های زیادی انجام شده که یکی از تازه‌ترین آنها درباره تاثیر نور مستقیم آفتاب بر کاهش قربانیان این بیماری است.

  پژوهشگران دانشگاه ادینبورگ در تحقیقاتی که نتیجه آن نهم آوریل در یک نشریه علمی بریتانیایی منتشر شد دریافته‌اند که موارد مرگ در میان افراد مبتلا به بیماری کووید۱۹ که بیشتر در معرض تابش نور خورشید بوده‌اند کمتر است.

  برای این تحقیق از داده‌های مربوط به موارد ابتلا و مرگ در پیوند با ویروس کرونا در کشورهای آمریکا، بریتانیا و ایتالیا استفاده شده است.

  به گزارش رادیو آلمان، کریس دیبن، که در نوشتن نتیجه این پژوهش مشارکت داشته می‌گوید میان موارد مرگ در بین مبتلایان به بیماری کووید۱۹ و فصل و مختصات جغرافیایی محل زندگی آنها ارتباط آشکاری وجود دارد.

  رد شدن تاثیر مثبت ویتامین D

  پژوهشگران در عین حال گمانه‌زنی‌های فراوان درباره تاثیر مثبت ویتامین D بر مبتلایان به کرونا را رد می‌کنند زیرا در مناطقی که مورد مطالعه قرار گرفته میزان اشعه فرابنفش UV در نور خورشید به قدری کم بوده که نمی‌توانسته به تولید این ویتامین در بدن منجر شود.

  ویتامین D با تابش نور خورشید بر پوست تولید می‌شود و از جمله به تقویت قدرت دفاعی بدن برای مقابله با بیماری‌های ویروسی کمک می‌کند.

   

  پژوهشگران اما به این نتیجه رسیده‌اند که نور خورشید بدون ارتباط با ویتامین D موارد مرگ در میان مبتلایان به بیماری کووید۱۹ را کاهش می‌دهد.

  آنها احتمال می‌دهند یکی از علت‌های این موضوع تاثیر اشعه فرابنفش نور خورشید بر آزاد شدن مونوکسید نیتروژن یا اکسید نیتریک در بدن باشد. در بررسی‌های آزمایشگاهی این ماده روند بازتولید و تکثیر ویروس کرونا را کند کرده است.

  تحقیقات قبلی همین گروه از پژوهشگران نشان داده که بیشتر قرار گرفتن در معرض تابش نور خورشید با کاهش فشار خون و کمتر شدن حمله قلبی مرتبط است. اینها از جمله بیماری‌هایی هستند که خطر شدت گرفتن بیماری کووید۱۹ را افزایش می‌دهند.

  پژوهشگران دانشگاه ادینبورگ تاکید می‌کنند که یافته‌های آنها حاصل بررسی‌های میدانی و تحلیل داده‌های آماری است و گرچه در آن شاخص‌هایی نظیر سن و ساختار اجتماعی هم در نظر گرفته شده، نمی‌توان با قطعیت گفت که نور خورشید باعث کاهش مرگ بر اثر ابتلا به کووید۱۹ می‌شود.

  مشکلات روانی و عصبی در میان بهبودیافتگان

  به تازگی نتیجه پژوهش دیگری از پژوهشگران بریتانیایی منتشر شده که حاکی است یک سوم مبتلایان به کووید۱۹ پس از بهبود دچار مشکلات روانی و عصبی و عوارضی مانند اضطراب، بی‌خوابی یا سکته می‌شوند.


  "تاگس‌شاو"، وب‌سایت کانال یک تلویزیون آلمان هفتم آوریل به نقل از این پژوهش نوشت، بهبودیافتگان کووید۱۹ بیش از کسانی که دچار دیگر بیماری‌های تنفسی شده و بهبود یافته‌اند دچار این گونه عوارض می‌شوند.

  بر پایه این پژوهش برای مبتلایان به کرونا خطر درگیر شدن با مشکلات روحی و عصبی ۴۴ درصد بیشتر از کسانی است که به آنفلوانزا مبتلا می‌شوند و ۱۶ درصد بیش از افراد با دیگر مشکلات تنفسی.

  برای این پژوهش داده‌های بیش از ۲۳۰ هزار بیمار بهبودیافته کرونا بررسی شده که در بین حدود یک سوم آنها شش ماه پس از ابتلا، علائم مشکلات روانی و عصبی مشاهده شده است. در میان این مشکلات ۱۷ درصد مربوط به اضطراب، ۱۴ درصد نوسان‌های خلقی و پنج درصد بی‌خوابی بوده است.

   


 • تهیه و تنظیم توسط نَما نِما
  تماس : 09133025634
  انتشار مطلب در :