یک لوگوی موفق چه ويژگی های دارد

توضیحات:

 • به نام خدا

  اگر طراح هستید یا به طراحی لوگو علاقه دارید حتما نگاه کردن به لوگوهای مختلف و بررسی آنها برای شما یک تفریح محسوب می شود. احتمالا پیش آمده که لوگویی شما را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد و شگفت زده کند. چه  چیز باعث شده که کاملا مجذوب یک لوگو شوید و از خود بپرسید که (چرا این فکر به ذهن خودم نرسیده بود؟)

  امروزه در مبحث شناخت ویژگی های یک لوگوی خوب و موفق اصول مهمی وجود دارند که در هویت بخشی به برندها نقش بسزایی ایفا می کنند. لوگو، هویت تجاری یک برند است و موفقیت آن تاثیر شگرفی در موفقیت برند خواهد داشت.

  لوگوهای قوی و برتر:

  ۱- قابل توصیف هستند.

  ۲- به یاد ماندنی هستند.

  ۳- بدون استفاده از رنگ در آنها، کارآمد و موثر هستند.

  ۴- قابل تغییر در اندازه هستند.

  ۵- مرتبط با صنعت موردنظر هستند.

  ویژگی های اول و دوم به شدت به یکدیگر وابسته هستند.اگر شما نتوانید توصیف کنید که یک لوگو شبیه چیست چگونه می توانید آن را به خاطر بسپارید. یک لوگوی خوب باید تداعی گر یک شی یا مفهوم باشد. هر چه این رابطه بهتر برقرار باشد شما بهتر می توانید آن را  به خاطر بسپارید و بدین ترتیب ماندگاری آن در ذهن بالا می رود.

  مورد شماره سوم از آن جهت مهم است که رنگ نسبت به شکل و فرم در جایگاه دوم قرار دارد. طرح لوگو باید آن قدر قوی باشد که نیاز به رنگ نداشته باشد. یک طراح خوب معمولا رنگ را به انتهای فرآیند طراحی موکول می کند. اگر طرحی نتواند در فضای سیاه و سفید موثر واقع شود، هر چه قدر هم که رنگ به ان اضافه کنند نمی تواند کاری از پیش ببرد.

  مورد چهارم تیز از اهمیت بسزایی برخوردار است.چون شما می خواهید از لوگوی شرکت خود در جاهای مختلفی استفاده کنید از بیلبورد و تابلوهای تبلیغاتی گرفته تا هدایای تبلیغاتی خودگر و سررسید و غیره.

  همه این هدایای تبلیغاتی بارها و بارها از نظر گذرانده می شوند و نام برند شما را زنده می کند. در آخر این که باید مربوط به کسب و کاری باشد که برای آن ایجاد هویت می کند.

  این امر نیازمند انجام تحقیقات گسترده در صنعت مورد نظر است و نقش مهمی در ایجاد تمایز از سایر رقبای فعال در بازار ایفا می کند. مثلا در نظر بگیرید که یک شرکت تولید کننده لوازم آرایشی و بهداشتی نیاز به یک لوگو دارد. لوگوی این شرکت ضمن رعایت نکات ذکر شده باید به گونه ای طراحی شود که حس زیبایی،نرمی،لطافت و پاکیزگی را به مخاطب القا کند.


 • تهیه و تنظیم توسط نَما نِما
  تماس : 09133025634
  انتشار مطلب در :