چاپ ریسو گراف چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

توضیحات:

 • به نام خدا

  صنعت طراحی و چاپ کشور همپای دیگر کشورهای جهان در حال پیشرفت و گسترش است. سالها از زمانی که بشر برای نخستین بار نسخه ای از انجیل را چاپ کرد، گذشته است و روزی نیست که شاهد نوآوری و ابتکاری تازه در این عرصه نباشیم. دستگاه چاپ ریسوگراف نمونه ای از ترکیب چند فناوری مختلف در صنایع چاپی است که تنها چند سال از ابداع آن می گذرد. شرکت ریسوکاگو ژاپن کار طراحی و تولید این دستگاه چاپ را بر عهده داشته است.

  چاپ ریسوگراف چیست؟

  نوعی چاپ موسوم به داپلیکیشن توسط دستگاه ریسوگراف انجام می شود که سبک و سیاق متفاوتی از چاپ افست دارد. در عرف رایج ریسوگراف اشاره به همین تکنیک دارد. در واقع نام دستگاه استفاده شده در چاپ داپلیکیشن، ریسوگراف است. در این تکنیک تصویر آماده چاپ از طریق اسکنر به استنسیل منتقل می شود.. برای چاپ از همین استنسیل روی مستر استفاده خواهد شد. در نتیجه کیفیت چاپ و خروجی کار ارتباط مستقیم با مواد مصرفی به کار گرفته می باشد.

  با کمی تغییر در مستر و انواع جوهر می توان هزینه های چاپ را تا حد زیادی کم کرد. این امر روی کیفیت چاپ نهایی به شدت تاثیرگذار است. همه مسترهای موجود در بازار، اصل و فابریک نیستند از طرفی مرکب های چاپ دارای کیفیت متفاوتی بوده و همین امر مبلغ نهایی را تحت تاثر قرار می دهد. در مواردی که محدودیت بودجه وجود داشته باشد، می توان از این مواد مصرفی استفاده کرد اما نتیجه با آنچه در چاپ افست می بینید تفاوت زیادی خواهد داشت.

   

  ویژگی های چاپ ریسو

  از نظر کارایی و خروجی چاپ، ریسوگرافی با چاپ افست و یا کپی تفاوت دارد. در مقام مقایسه می توان گفت که ریسو حد واسط این دو شیوه چاپی است و دارای ویژگی های خاص است. برای مثال :

  سایز کاغذ چاپ استفاده شده در این دستگاه حداکثر سایز A4 است و تنها برخی از دستگاه های بسیار حرفه ای تر قادر به چاپ در سایزهای A3 و B4 می باشند.

  این دستگاه با انواع کاغذ 60 تا 200 گرمی امکان چاپ را دارد. سایر کاغذهای چاپی مناسب کار با ریسوگراف نیست.

  3 رنگ قرمز، مشکی و سرمه ای برای چاپ با دستگاه ریسوگراف استفاده می شود. این رنگ ها به صورت غیر ترکیبی و کاملا مجزا کار می شود و ترکیب آن در حین چاپ میسر نیست.

  چاپ بر روی یک طرف کاغذ انجام می شود و به دلیل ایجاد سایه چاپی، امکان استفاده از طرف دیگر کاغذ وجود ندارد. در صورت چاپ دو رویه، کیفیت کار کاهش خواهد یافت.

  مهم ترین ویژگی چاپ با دستگاه Risograph printing بدون تردید سرعت بالا و تعداد آن است. به طور معمول امکان چاپ 130 نسخه در هر دقیقه وجود دارد. در بین سایر شیوه های چاپ، ریسوگراف دارای رکورد بیشترین تعداد چاپ در کوتاه ترین زمان است.

  موارد استفاده چاپ ریسوگراف

  به طور معمول در شرایط کمبود زمان و محدودیت بودجه می توان از این دستگاه برای چاپ استفاده کرد. در این موارد اغلب از ریسو تک رنگ استفاده می شود ولی در صورت لزوم می توان از 2 رنگ نیز استفاده کرد. از ریسوگرافی در این موارد استفاده می شود:

  • چاپ انواع سر برگ اداری و تجاری
  • چاپ انواع تراکت تبلیغاتی در ابعاد
  • چاپ پاکت نامه در اندازه های مختلف
  • چاپ کتاب تک رنگ در تیراژ بالا
  • چاپ فاکتور و سر نسخه و …..

   


 • تهیه و تنظیم توسط نَما نِما
  تماس : 09133025634
  انتشار مطلب در :