بیمار کرونایی تا چند روز ناقل است؟

توضیحات:

 • به نام خدا

  برای بسیاری از شهروندان به ویژه آنهایی که به بیماری کووید 19 دچار می شوند، این سئوال مهم مطرح است که اساساً بیماران کرونایی تا چند روز ناقل هستند و امکان انتقال ویروس از آنها به دیگران وجود دارد؟

  به گزارش «نمانما»، پیشتر ابراهیم قادری معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، در پاسخ به این سوال که فرد بهبود یافته از کرونا تا چه زمانی می‌تواند ناقل باشد، به ایسنا گفته بود: شدت و مدت زمان انتقال ویروس کووید۱۹ بر حسب شدت بیماری در افراد مختلف متفاوت است.

  وی افزود: به طور معمول افراد باید تا ۱۴ روز بعد از بروز علایم شان در قرنطینه خانگی باشند چرا که بیماری از طریق ذرات تنفسی و تماس نزدیک تا حدود ۱۴ روز قابل انتقال است و حتی در بیماران با علایم شدید امکان دارد تا ۲۰ روز هم ناقل ویروس باشند.

  معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان بیان کرد: در صورتی که فرد با وجود علائم خفیف نیاز به بستری کردن نداشت و به سرعت بهبود یابد، معمولاً  تا ۱۰ روز بعد از شروع علایم به شرط نداشتن علائم در حداقل سه روز اخیر، می‌تواند به محل کار رود.

  قادری خاطرنشان کرد: توصیه می‌شود افرادی که مدت زمان قرنطینگی آن‌ها تمام می‌شود بازهم حتماً از ماسک استفاده کنند به خصوص زمانی که به اماکن عمومی می‌روند حتماً آن را جدی بگیرند تا باعث انتقال بیماری نشوند، چون امکان دارد هنوز ناقل ویروس باشند و یا حتی امکان آلودگی مجدد خودشان هم‌وجود دارد.

  به گفته وی متأسفانه بسیاری از افراد بعد از کاهش علایم به سرعت از خانه خارج شده و در محل کار یا دورهمی‌ها و سایر اماکن حاضر می‌شوند، اما باید دانست که این کار تنها باعث طولانی‌تر شده زنجیره انتقال ویروس خواهد شد و می‌تواند افراد دیگر را به بیماری مبتلا سازد.

  همچنین حمید رضا جماعتی فوق تخصص ریه و رئیس مراقبت‌های ویژه بیمارستان مسیح دانشوری نیز در رابطه با همین سئوال پیشتر به برنا گفت: از نظر علمی وقتی که افراد بهبود پیدا می‌کنند باید تست دهند و با منفی بودن جواب آزمایش معلوم شود که بیماری کرونا درمان شده است.

  او افزود: برخی از بیماران مبتلا به کرونا نظر پزشک و با توجه به شدت بیماری شان در بیمارستان بستری یا در منزل قرنطینه می‌شوند که در این حالت تست کرونا از این افراد گرفته می‌شود.

  رئیس مراقبت‌های ویژه بیمارستان مسیح دانشوری ادامه داد: برخی از کارشناسان معتقدند که دو بار باید از افراد بهبود یافته تست کرونا گرفته شود.

  جماعتی گفت: برخی از افراد هیچ علامت بالینی نداشته، اما جواب تست کرونای آن‌ها مثبت است که این بیماران باید حداقل هفت روز در منزل قرنطینه شوند و بعد از آن می‌توانند از محیط قرنطینه خارج بشوند؛ البته برخی از افراد با توجه به شرایط مراقبتی تا دو هفته باید در قرنطینه بمانند.

   


 • تهیه و تنظیم توسط نَما نِما
  تماس : 09133025634
  انتشار مطلب در :