فواید گیاه نعناع برای روزه داران

توضیحات:

 • به نام خدا

  خواص گیاه نعناع Menta از روزگـاران قـدیم شـناخته شده و امـروزه هـم از عصـاره، بـرگ و اسـانس آن در طـب سنتی و در صنایع غذایی (به عنوان یک عامل طعم دهنـده ) و نیز در ساخت مواد آرایشی استفاده می‌شود. بیشـترین ماده موثر در اسانس نعنـاع منتـول نـام دارد.

  مهندس سارا قزلباش، کارشناس این پژوهشکده با اشاره به اینکه درماه مبارک رمضان بدن به دلیل شرایط متفاوت با ایام دیگر با کمبود آب مواجه است و جبران این کمبود، با برخی سبزیجات مانند نعناع گزینه‌ی مناسبی است، اظهار کرد: نعناع یکی از بهترین گیاهان دارویی برای روزه داران است.

  وی عنوان کرد: در ماه مبارک رمضان به علّت تغذیه‌ی نادرست و کم تحرکی، اکثر افراد دچار یبوست می‌گردند. نعناع فیبر فراوانی دارد به همین دلیل یبوست را بهبود می‌بخشد. همچنین پوست صورت، در ماه رمضان به علّت کم آبی بدن، خواب ناکافی و تغذیه‌ی نادرست، دچار خشکی و آکنه می‌شود. نعناع، در کاهش التهاب پوست موثر است. قزلباش خاطرنشان کرد: در طـب سـنتی از نعنـاع بـه عنـوان مقـوی معده، بادشکن، ضد درد، ضد تشـنج، آرام کننـده اعصـاب استفاده می‌شود. همچنین تحقیقات نشان داده است که اسانس نعناع از طریق کـاهش اسپاسـم عضـلات صـاف گـوارش منجـر بـه کـاهش درد در ناحیـه شـکم مـی شـود.

  این کارشناس پژوهشکده افزود: عصاره آبی گیاه نعناع دارای خواص ضد دردی و ضد التهابی است و می‌تواند جایگزین مناسبی برای دارو‌های شیمیایی ضد دردی و ضد التهابی باشد. همچنین روغن نعناع اثر ضد باکتریای قوی داشته که می‌توان اثر آن را با اثر آنتی بیوتیک جنتامایسین برابر دانست.

  به گزارش روابط عمومی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی، وی تاکید کرد: این گیاه سرشار از بتاکاروتین و ویتامین C است و در بهبود آکنه و نرمی پوست موثر واقع می‌شود. همچنین خاصیت ادرارآور دارد و با به کارانداختن کلیه ها، سموم را از بدن دفع می‌کند.


 • تهیه و تنظیم توسط نَما نِما
  تماس : 09133025634
  انتشار مطلب در :