بهترین نوشیدنی‌‌ها در ماه مبارک رمضان

توضیحات:

 • به نام خدا

  یکی از مشکلات و نگرانی‌هایی که روزه‌ داران در فصول گرم سال با آن روبه رو می‌شوند، کم آبی بدن و تشنگی بیش از حد به خصوص برای روزه اولی‌ها است. همان طور که می‌دانید مضرات کم‌آبی بدن آنقدر زیاد است که حتی ممکن است جان فرد را به خطر بیندازد. برای تامین آب بدن و این که در ماه مبارک رمضان کم‌تر احساس تشنگی کنید، توصیه می‌کنیم حد فاصل بین افطار تا سحر میزان مایعات و نوشیدنی‌های بیشتری مصرف کنید.

  آب با دمای اتاق بهترین نوشیدنی برای رفع تشنگی به حساب می‌آید، اما علاوه بر آب نوشیدنی‌های مفید دیگری نیز برای پیشگیری از تشنگی وجود دارند. در این مقاله قصد داریم بهترین نوشیدنی‌‌ها در ماه رمضان را به شما پیشنهاد دهیم.

  بهترین نوشیدنی‌‌ها در ماه مبارک رمضان

  شربت خاکشیر یکی از بهترین نوشیدنی‌ها برای رفع عطش و تامین آب بدن است. این نوشیدنی با ذخیره کردن آب درون دانه‌های خود، دمای بدن را کاهش داده و به تدریج آب را به بدن می‌رساند؛ در نتیجه احساس تشنگی را به تعویق می‌اندازد.

  شربت آبلیمو کم شیرین سبب ترشح بزاق شده و احساس تشنگی را در روزه‌داران برطرف می‌کند. این شربت، یک محلول فوق‌العاده برای روز‌های گرم تابستان در هنگام روزه داری است.

  افرادی روزه داری که در طول روز خیلی احساس تشنگی می‌کنند، می‌توانند هنگام سحر به جای آب، از عرق کاسنی استفاده کنند.

  تخم شربتی علاوه بر منبع غنی‌ای از کلسیم و پتاسیم، برای جلوگیری از تشنگی و رفع عطش نیز بسیار مفید است. تخم شربتی‌ها را چند ساعت در آب خیسانده و با مواد لازم زیر نوشیدنی‌ای مناسب برای افطار و سحری آماده کنید.

  دم کرده برگ خشک نعناع و ترکیب آن با عسل یا شربت نعناع، برای رفع تشنگی بسیار مفید و یکی از بهترین نوشیدنی‌‌ها در ماه رمضان است. برای درست کردن شربت نعناع، مقداری شکر و آب را به نسبت دو به یک بجوشانید سپس مقداری عرق نعناع و آب لیمو ترش به آن اضافه کرده و به صورت خنک بین افطار تا سحر میل کنید.

  یکی از معروف‌ترین شربت‌ها در طب سنتی ایران، شربت سکنجبین خیار است. این شربت علاوه بر این که باعث افزایش نشاط می‌شود، برای رفع عطش و تشنگی بسیار مفید است.

  زردآلوی تازه همراه عسل نیز برای رفع عطش بسیار موثر است. برای درست کردن این شربت می‌توانید از آب میوه طبیعی نیز استفاده کنید.

  دم کرده لیمو عمانی نیز در ایام ماه مبارک رمضان علاوه بر رفع تشنگی، باعث آرامش و خواب مناسب می‌شود.

   

  نوشیدنی های خوب برای سحری

  سحر زمانی است که باید بدن را آمده برای 17ساعت روزه داری کنید به همین علت باید از بهترین و مقوی ترین مواد غذایی و البته نوشیدنی های مناسب استفاده کنید تا در طول روز به هیچ عنوان تشنه یا گشنه نشوید.

  ** آب همیشه به عنوان بهترین نوشیدنی در هر زمانی شناخته میشود و در هنگام سحر نیز سعی کنید بیشتر آب استفاده کنید. البته دقت داشته باشید که آبی که می نوشید نباید خیلی خنک یا گرم باشد و ابی با دمای اتاق برای رفع تشنگی بهترین گزینه است.

  ** برای آنکه در طول روز از تشنگی فرار کنید، می توانید چند قطره لیموترش در آب خود بچکانید. این محلول معجزه ای برای روزهای گرم تابستان و فرار از تشنگی در هنگام روزه داری است.

  ** یکی از بهترین جایگزین های آب برای افرادی که در طول روز بسیار تشنه می شوند عرق کاسنی است. اگر در طول روز تشنه می شوید می توانید هنگام سحر به جای آب از عرق کاسنی استفاده کنید.

  ** در کنار نوشیدنی های مناسب برخی از نوشیدنی های نیز ممنوعه هستند و باید از مصرف کردن آن ها جدا پرهیز کنید. یکی از نوشیدنی های ممنوعه هنگام سحر چای پر رنگ است که باعث می شود آب بدن در طول روز کاسته شده و تشنگی به سراغ روزه دار آید.

  نوشیدنی های مخصوص افطار

  پس از 17 ساعت عبادت و روزه داری، افطار زمانی است که باید قوای از دست رفته بدن را به آن بازگردانید به همین علت استفاده از نوشیدنی های مقوی و سرشار از ویتامین لازم است. البته دقت داشته باشید شما می توانید از این نوشیدنی ها در زمانی بین افطار تا سحر استفاده کنید.

  ** سعی کنید همیشه روزه خود را با یک نوشیدنی افطار کنید و بهترین گزینه ها برای باز کردن روزه چای، شیر گرم و آب جوش هستند. مایعات سریعا قوای بدن را به آن باز می گردانند همچنین دستگاه گوارش را آماده برای دریافت مواد غذایی می کنند.  

  ** به هیچ عنوان از نوشیدنی های سرد و تگرگی استفاده نکنید. تحقیقات پزشکی حاکی از آن است که نوشیدنی های سرد بعد از مدت طولانی که هیچ چیزی نخورده اید می توانند دستگاه گوارش و اندام های داخلی بدن را دچار مشکلات گوناگون کنند.

  ** برای زمان میان افطار و سحر از آب میوه های طبیعی استفاده کنید تا هم عطش شما برطرف شود و هم ویتامین های لازم وارد بدن شوند. استفاده از آب هندوانه بهترین گزینه برای روزه دارانی است که احساس تشنگی آن ها بعد از افطار همچنان باقی مانده است.

  ** سعی کنید در طول ماه مبارک رمضان نوشابه و تمامی نوشیدنی های گاز دار را فراموش کنید. این نوشیدنی های نیاز به معده ای فعال برای هضم شدن دارند اما زمانی که معده شما به خاطر روزه داری کم کار شده دیگر توانی برای هضم نوشابه باقی نمی ماند.

   


 • تهیه و تنظیم توسط نَما نِما
  تماس : 09133025634
  انتشار مطلب در :