5 نکته مهم طراحی چاپ

توضیحات:

 • به نام خدا

  در دنیایی مانند دنیای دیجیتالی ما، برخی تصور می کنند که زندگی دیجیتالی تمامی بخش های دیگر را مغلوب کرده و بخش های های فیزیکی مانند چاپ مرده و از بین رفته است.

  اما در این مقاله میخواهم به شما بگویم که این تصور واقعیت ندارد. در زمینه طراحی که بحث مقاله امروز ماست، طراحی چاپ یکی از بهترین شکل های طراحی است. پایه و اساسی است که طراحی بر روی آن بنا شده. به مردم چیزی ملموس می دهد که مکث و درنگ کردن بر روی آن بسیار است. این به طراحی شما اجازه می دهد از یک شکل سنتی گذشته و چیزی تازه ایجاد کند. پس طرح چاپ زنده تر از همیشه است.

  پس از آگاهی از حوزه بسیار پر کاربرد چاپ و طراحی برای آن باید به این فکر کنید که چگونه یک طراحی چاپ با کیفیت تولید می کنید؟ در این مقاله 5 نکته مهم طراحی چاپ را با شما به اشتراک می گذارم که می توانید از آن استفاده کنید و خروجی طراحی خود را به بالاترین کیفیت ممکن برسانید.

  1. با رنگ آمیزی مناسب شروع کنید

  . زمانی که میخواهید طراحی چاپ جدیدی را شروع کنید، اطمینان حاصل کنید که مجموعه رنگ ها با تنظیم CMYK باشد. این تنظیمات استاندارد صنعت طراحی چاپ است و با سیستم رنگی RGB که برای وب مناسب می باشد تفاوت دارد.

  رنگ آمیزی در طراحی اهمیت ویژه ای دارد وهر طراحی بایستی با این مورد مهم آشنایی داشته باشد که سیستم رنگی مورد استفاده در وب و صنعت چاپ با یکدیگر تفاوت دارد. زمانی که میخواهید طراحی چاپ جدیدی را شروع کنید، اطمینان حاصل کنید که مجموعه رنگ ها با تنظیم CMYK باشد. در سیستم RGB سه رنگ اصلی شامل قرمز، سبز و آبی است اما در سیستم CMYK رنگ های اصلی ما شامل سه رنگ Cyan (فیروزه ای)، magenta (ارغوانی)، yellow (زرد) و سیاه است. اطمینان حاصل کنید که تنظیمات نرم افزار طراحی شما بر روی RGB( تنطیمات وب ) نیست.

  قدمت CMYK به ماشین چاپ برمی گردد که هر رنگ باید جداگانه مورد استفاده قرار گیرد. امروزه، چاپ موثرتر از قبل شده اما  به دلیل راه اندازی نرم افزار طراحی و چاپگرها، استاندارد صنعت هنوز از CMYK استفاده می کنند تا از رنگ مناسب استفاده شود.

  • اضافه رنگ ( bleeding ) را فراموش نکنید

  وقتی طرحی را برای چاپ آماده می کنید و صفحه ای می سازید از اضافه رنگ در تمامی بخش های صفحه غافل نشوید. همواره برای اینکه رنگ ها، تصاویر و متن از صفحه خارج نشود از اضافه رنگ در حاشیه صفحه استفاده می شود. حدود 1/4 اینچ یا حداقل 3 میلی متر از هر طرف در حاشیه طراحی خود برای اضافه رنگ در نظر بگیرید تا پس از چاپ و برش طرح شما از صفحه خارج نشود و حاشیه اطراف تصاویر شما سفید نباشد.

  • چهارچوب بندی فضای خود را یاد بگیرید

  زمانی که اصول اساسی چاپ را یاد می گیرید، ضروری است که چهارچوب بندی را هم فرا  گیرید. چهارچوب بندی یکی از اصلی ترین مورد ها در چیدمان طراحی شما محسوب می شود. زمانی که طراحی جدیدی را شروع می کنید، شما باید تمامی المان های طراحی فکر کنید. برای مثال، لوگو، تیتر، متن اصلی، گرافیک، لینک های وب سایت و …

  قبل از شروع به طراحی هر المان، باید چند گزینه چیدمان را انتخاب کنید که طراحی شما را به بهترین شکل نشان دهد.

  • خارج از چهارچوب سایز letter  فکر کنید

  زمانی که اولین قدم خود را به سمت طراحی چاپ برمیدارید، احتمالاً به سایز  letter استاندارد متکی خواهید بود. اما بعد از اینکه مهارت خود را پرورش می دهید و خلاق می شوید، شروع به فکر و کار کردن در خارج از این سایز و اندازه می کنید. به جای ایجاد یک برگه روی یک کاغذ 8.5 در 11، یک مستطیل بزرگتر را امتحان کنید، قطعات متحرک را در آن قرار دهید یا برش های اضافی اضافه کنید. خلاق باشید! این امر به شما کمک می کند خارج از چهارچوب به کار خود نگاه کنید. همچنین این بخشی از خلاقیت شما را نشان می دهد.

  • کیفیت

  مورد بعدی که کم اهمیت تر از باقی هم نیست، کیفیت خروجی طراحی است. هر چقدر که طراحی شما خلاقانه، جسورانه و زیبا باشد با یک خروجی بی کیفیت برای چاپ تمام ارزش آن زیر سوال می رود.

  زمانی که از پروژه خود خروجی می گیرید مطمئن شوید که کیفیت بالایی دارد. استاندارد پرینت 300 DPI می باشد. گاهی اوقات می توانید با 150 DPI خروجی بگیرید، اما اگر مجبور نیستید با 150 DPI چاپ کنید، نباید این کار را انجام دهید چون در خروجی کار شما تاثیر منفی خواهد گذاشت.

  انتخاب بهترین کیفیت، بهترین وضوح را تضمین می کند. این بدان معناست که هیچ تصویر تار و بی کیفیتی وجود ندارد، خوانش متن سخت نیست و یا نیاز به چاپ مجدد پرهزینه هم وجود ندارد.

  • چاپ طراحی

  طراحی چاپ تنها پس از چاپ است که اهمیت خود را نشان می دهد. پس از گرفتن یک خروجی عالی از طرح خود با استفاده از چاپی با کیفیت آن را روی کاغذ بیاورید. با استفاده از چاپ دیجیتال می توانید از طرح خود یک برگ تست بگیرید و در صورت وجود هر گونه مشکلی آن را برطرف کرده و سپس چاپ خود را در تیراژ درخواستی انجام دهید. انتخاب یک چاپخانه مناسب با امکان چاپ سریع و تیراژ دلخواه شما می تواند خیال شما را برای کیفیت نهایی طراحی چاپ شما راحت کند.

   


 • تهیه و تنظیم توسط نَما نِما
  تماس : 09133025634
  انتشار مطلب در :