انواع هولوگرام

توضیحات:

 • به نام خدا

  انواع هولوگرام
  هولوگرام ها را می توان به دو دسته کلی تقسیم کرد:

  چاپ هولوگرام تصویر ثابت
  در چنین چاپ هولوگرام هایی شاهد نقش بستن یک تصویر یا لوگوی ثابت بر روی تمامی هولوگرام ها هستیم.در این هولوگرام غالباً از یک طرح اختصاصی استفاده می شود و مشتریان عموماً از این هولوگرام برای حفظ امنیت اسناد شرکتی خود بهره می گیرند.

  تصویر تکرار شونده
  این چاپ هولوگرام درست مانند یک رول کاغذ دیواری است که تصویری در آن تکرار شده تا یک الگوی خاص پدید آورد. مزیت اصلی چنین هولوگرام هایی این است که می توان به راحتی یک شکل خاص را از دل آن ها بیرون کشید و در نتیجه تنوع آنها بسیار زیاد خواهد بود. در چنین شرایطی هزینه های اولیه تولید هولوگرام تنها بر دوش یک مشتری نخواهد بود و بین چند سفارش سرشکن می شود تا برای کاربران و شرکت های نه چندان بزرگ مقرون به صرفه باشد. هر یک از این دو گروه را می توان از لحاظ گرافیکی به دسته های متفاوتی تقسیم کرد:

  چاپ هولوگرام دو بعدی

  یک تصویر دو بعدی ثابت که با تغییر دادن موقعیت آن نسبت به منبع نور می توانیم شاهد تغییر رنگ آن باشیم. چاپ هولوگرام سه بعدی: با اضافه شدن بعد سوم لایه های موجود در طراحی و چاپ هولوگرام عمق می یابند.

  دوبعدی/سه بعدی

  ترکیبی از یک تصویر ثابت دو بعدی و عمق سه بعدی ماتریس نقطه ای: این نوع چاپ هولوگرام تا حد زیادی به چاپ هولوگرام های دو بعدی شباهت دارند با این تفاوت که جزئیات به کار رفته در طراحی آنها پیچیده تر است و از آن میان می توان به ریز متن های میکرو (microtext) اشاره داشت.

  رنگ های ثابت

  امروزه می توان چاپ هولوگرام را به گونه ای طراحی کرد که برخی از رنگ های به کار رفته در آن با تغییر زاویه دید بیننده ثابت و بدون تغییر باقی بماند و برخی از رنگ ها تغییر کند. استفاده از این نوع چاپ هولوگرام یکی از بهترین روش ها برای پیشگیری و مبارزه با جعل اسناد محسوب می شود. هولوگرام های دو بعدی/سه بعدی رایج ترین نوع هولوگرام هستند، در این هولوگرام ها دو یا چند تصویر به کار رفته که با تغییر زاویه دید یکی از این تصاویر قابل رویت خواهد بود و یک افکت چند رنگی، چند سطحی خاص و منحصر به فرد خلق می کنند، در چنین حالتی فرد گمان می کند یک یا دو لایه گرافیکی بر روی سطح هولوگرام شناور شده اند و هولوگرام عمق می یابد.

  چاپ هولوگرام تصاویر پنهان

  این تصاویر تنها در زوایای خاصب قابل مشاهده می باشند و در نتیجه ابزاری هوشمندانه و بی نظیر برای تشخیص اصالت و اعتبار یک محصول به شمار می رود. ریز متن های میکرو و نانو: می توان متن هایی با سایز ۵۰ تا ۱۵۰ میکرون را در دل هولوگرام های ماتریس نقطه ای جا داد. اگر سایز متن کمتر از ۵۰ میکرون باشد عنوان ریزمتن نانو به آن اطلاق می شود که برای مشاهده آن به میکروسکوپ نیاز است و یک ابزار معرکه برای پنهان ساختن نوشته های روی هولوگرام تلقی می شود.

  تصویر وارونه

  این نوع هولوگرام در واقع یک افکت دو یا سه کاناله از هولوگرام های دو بعدی/سه بعدی است که در زوایای دید مختلف تصاویر متفاوتی را به نمایش می گذارند. ترکیب تصاویر دو بعدی/سه بعدی و وارونه یک افکت تصویری حیرت آور خلق می کند.

  تصاویر پنهان قابل رویت با لیزر (CLR)

  با کمک یک دستگاه ساده لیزر می توانید اعتبار و اصالت هولوگرام های حاوی تصاویر پنهان را بررسی کرد. این نوع هولوگرام بر دو قسم است: دینامیک (پویا و متحرک). در این هولوگرام ها بخش هایی به کار رفته که تنها با استفاده از دستگاه لیزر قابل رویت خواهند بود. زمانی که دستگاه لیزر بر روی سطح هولوگرام حرکت می کند، تصاویر متحرک بر روی صفحه نمایان می شود.

  مولتی گرید

  با حرکت دادن دستگاه اعتبار سنج چاپ هولوگرام تصاور مشخص و معینی نمایان می شوند.می توان تصاویر پنهان را به عنوان بخشی از چاپ هولوگرام به کار بست.


 • تهیه و تنظیم توسط نَما نِما
  تماس : 09133025634
  انتشار مطلب در :