سیستم های چاپی فلکسوگرافی

توضیحات:

 • تعریف فلکسوگرافی عبارت بود از «شیوه چاپ برجسته دوار که در آن از کلیشه تصویر برجسته ترکیبی از حلال ها و مرکب های فوری استفاده می شد».

   

  چاپ فلکسوگرافی نمایان گر تنوع بسته بندی تولیدات مواد غذایی، بهداشتی و دارویی است. البته مصرف کنندگان معمولا از فرایند چاپ و بسته بندی بی خبرند و مردم فقط این را تشخیص می دهند که بسته بندی هر محصول را از تولید تا مصرف، محفوظ نگه دارند و تنها به دلیل دستورالعمل یا اطلاعاتی که روی آن درج شده آن را تا پایان مصرف نگه دارند و تنها بسته بندی موفق چشم مشتریا را خیره می کند و تولیدکنندگان به درستی اصرار دارند که بسته بندی چاپی، معرف خوبی برای محصولاتشان در قفسه فروشگاه هاست. تا همین اواخر فلکسوگرافی به ندرت درگیر چاپ نشریات بود تا این که این روش به سرعت به سوی چاپ تجاری حرکت کرد.

  فن آوری نورد آنیلوکس : در سال ۱۹۸۳ میلادی «داگلاس تاتل» و «جووینر» از کشور آمریکا درخواست کردند که نورد آنان به نام «نورد آنیلوکس» به ثبت رسید.

  این دو در بزرگ ترین شرکت بین المللی مرکب سازی که مرکب های هلیوگراوور .افست .اتریس و فلکسو را تولید می کرد، مشغول به کار بودند. هر دو مدت ها درباره انتقال مرکب به وسیله سیلندر حکاکی شده هلیوگراوور و چگونگی سهولت چاپ در آن، بحث و گفت و گو می کردند.

  برای انجام این کار، سیلندری را آب مس دادند و به وسیله عمل مکانیکی ترام های کنترل شده را از نظر شکل و اندازه بر روی سیلندر حکاکی کردند. سپس برای استحکام بهتر و دوام بیشتر دیواره ترام ها، آن را درون وان کروم قرار دادند و به وسیله جریان برق به آبکاری سیلندر اقدام کردند و پس از تست سیلندر دریافتند که عمل انتقال مرکب به راحتی و سهولت بیشتری انجام می شود. ضمن اینکه با این روش می توانستند بسیاری از کنترل های لازم را بر روی مرکب انجام دهند.

  در نهایت آن را نورد آنیلوکس نام گذاری کردند. این فن آوری عملا در سال ۱۹۳۹ میلادی به بازار عرضه شد و هم اکنون می توان آن را قلب سیستم چاپ فلکسوگرافی نام نهاد. بعدها در سال ۱۹۷۰ صنعت گران رول و چاپ فلکسو به وجود پودری به نام سرامیک و کاربرد آن رد این صنعت پی بردند و طی پروژه ای آن را تا ۹۰۰۰ درجه فارنهایت حرارت دادند تا به صورت اسپری درآید و در این حالت سرامیک را بر روی سیلندر حکاکی شده اسپری می کردند.

  طی پژوهش های علمی و عملی که در این سال ها انجام شد، به وضوح پذیرفته شد که سیلندر های سرامیکی استحکام بیشتری در دیواره سلول ها دارند و عمری تا ۱۰ برابر بیشتر از سیلندرهایی با پوشش کرومی خواهند داشت. همچنین در مقایسه این دو سیلندر، با در نظر گرفتن سلول های هم شکل و هم اندازه مشاهده شده است که در سیلندرهای سرامیکی، مرکب بیشتری به پلیت انتقال می یابد. ضمن اینکه با استفاده از سیلندر سرامیکی سرعت ماشین را به راحتی می توان افزایش داد.

  امروزه سیلندرهای سرامیکی به دلیل داشتن حساسیت و دقت بالا و بهتر، به وسیله سیستم های لیزری تهیه و به بازار عرضه می شوند.

   

   

   


 • تهیه و تنظیم توسط نَما نِما
  تماس : 09133025634
  انتشار مطلب در :