تاریخچه چاپ هلیوگراور

توضیحات:

 • به نام خدا

  تاریخ چاپ گراور به سال 1300 میلادی، دوره رنسانس و كار هنرمندان ایتالیایی در آن زمان بر می گرده. اونچه این هنرمندان به آن مشغول بودند حكاكی‌های ظریفی بود كه بر سطح نرم الواح مس و با دست صورت می‌گرفت. طرح ها در جایی كه بر روی مس حكاكی می‌شدند، كانال‌ها یا حفره‌هایی را باقی می‌گذاشتند كه مركب رو به هنگام چاپ در خود نگاه می‌داشت.
  بنابراین آنچه كه امروزه تحت عنوان اینتاگیلو یا چاپ گود می‌شناسیم ریشه‌ای ایتالیایی داره و به معنای چاپ از روی سطح یا طرح گود شده است. در این میان چاپ گراور اشاره به روش صنعتی چاپ گود داره كه مختص چاپ‌های با تیراژ بسیار بالا است. به هر حال چاپ گراور در طول زمان پیشرفت و رواج بسیاری داشته تا جایی كه به عنوان یك روش چاپی سریع و با كیفیت بسیار بالا، امروزه كاربردهای مختلفی داره. اولین لوح چاپ گود (نه سیلندر گود) با روش عكاسی در حدود سال 1814 توسط جوزف نیكفور نیپكه ابداع شد. ایشان روش خود را هلیوگرافی نامید روشی كه در اون گراور مسی برای چاپ به دستگاه بسته می‌شد. بعدها فاكس تابلوت روش نیپكه را تصحیح كرد و نخستین فیلم نگاتیو رو برای ساخت لوح به روش هلیوگرافی افزود.
  اما شخصی كه به عنوان مخترع چاپ پیشرفته گراور شناخته شده كارل كلیف هست. كلیف كارش را با اسید كاری گراور حساس به نور و عكاسی شده در 1875 شروع كرد. او سرانجام در سال 1879 روش هلیوگرافی خودش رو تكمیل كرده و اون را در انجمن عكاسی وین معرفی كرد. البته نسخه‌های چاپی كلیف نمونه‌هایی با كیفیت بسیار بالا بود كه نظر مجموعه داران آثار هنری را جلب می‌كرد با این حال روش كلیف در ابتدا از محدوده شهر وین بیرون نرفت زیرا نمی‌خواست اسرار كار خودش رو افشا كنه. به هر ترتیب سرانجام زمانی كه روش خودش رو به فروش رسوند پرده از اسرار خود برداشت، اما تا هنگام مرگ در سال 1926 روش خودش رو ارتقا داد. « انقلابی ترین حركت او تبدیل چاپ گود از روی گراور مسطح به چاپ از روی سیلندر بود.
  او نخستین ماله یا تیغه بلید را در روش گود ابداع و حتی نخستین سیستم چاپ رنگی گود با دستگاه رول را طراحی كرد. او بدین ترتیب اصطلاح سیستم چاپ رتوگراور از روی سیلندر را رواج داد.» بعد از آنكه كلیف اسرار كار خود را فاش كرد، دیگران به روش رتوگرار روی آوردن و طراحی تجهیزات برای این روش شروع شد. با آغاز قرن بیستم رتوگراور به عنوان روشی برای چاپ‌های ظریف و با كیفیت در همه جا رواج یافت. در دهه 1920 دستگاه‌های چاپ عظیم چهار و پنج رنگ وارد روش گراور شدند و انواع كارت پستال، تقویم، كتاب‌های هنری و حتی مجلات بصورت تمام رنگی با اونها چاپ شد. هلیوگرام یا همان روتوگراور، سیستم چاپ گود است با کیفیتی بسیار نزدیک به چاپ افست. هرچند مراحل آماده سازی این نوع چاپ بسیار گرانتر از انواع دیگر، چاپ چون افست و فلکسو می باشد.
  اما برای چاپ ایده آل به شکل رول بر روی BOPP و موادی از این قبیل، بهترین انتخاب محسوب می شود. بخصوص اینکه مصرف لفاف هایی از این نوع برای کارخانجات تولیدی همیشگی و با تیراژ بالا باشد. دلیل آن هم این است که با سیلندر تهیه شده، می توان در تیراژ میلیونی چاپ کرد در حالی که در روش افست برای تیراژهای بالا بایستس زینک های مجدد تهیه کرد. چاپ هلیو دارای دستگاههای بسیار بزرگ و دارای بیشترین سرعت چاپ در صنعت چاپ می باشد که توانائی چاپ با بالاترین کیفیت و ارزانترین قیمت چاپ در دنیا همچنین توانایی چاپ بصورت رول تا عرضهای متفاوت و چاپ چندین رنگ بصورت همزمان را دارا میباشد چاپ بر روی میکرونهای کم و بالا را به راحتی انجام می دهد ومحدودیتی در جنس مواد چاپ شونده ندارد .

  فرآیند چاپ
  به دلیل هزینه بالای ساخت سیلندر، روش گراور صرفا برای کارهای با تیراژ بالا و کارهای رول صرفه اقتصادی دارد. همانطور که گفتیم به روش چاپ گراور به صورت رول روتوگراور گفته می‌شود.

  در این روش برای مقاوم کردن سیلندرها در چاپ‌های با تیراژ بالا سیلندرها با استفاده از فلز کروم آب داده می‌شوند. در این حال وقتی در طی فرآیند چاپ لایه کروم کشیده شده روی سیلندر در حال از بین رفتن بود دوباره سیلندر را آب کروم می‌دهند.

  مراحل چاپ


  یک- فرو رفتن سیلندر به داخل مخزن مرکب دستگاه و چرخیدن آن درون مخزن و پر شدن حفره‌ها با مرکب روان و رقیق.


  دو- تماس سطح سیلندر با یک تیغه استیلی به نام تیغه «داکتر بلید» و گرفته شدن مرکب اضافی سظح سیلندر و باقی ماندن مرکب درون حفره‌ها.


  سه- قرار گرفتن سطح چاپ شونده بین سیلندر گراور و سیلندر فشار دهنده دستگاه و انتقال مستقیم مرکب از دورن حفره‌ها بر روی سطح چاپ شونده.
  با توجه به ضخامت و غلظت پایین مرکب منتقل شده بر روی سطح چاپ شونده رنگ مایه‌های بدست آمده در چاپ گراور با رنگ مایه‌های دیگر روش‌های چاپی متفاوت است.

  بنابراین به جای استفاده از مرکب‌های سایان، ماژنتا، زرد و مشکی (CMYK) معمول از مرکب‌های قرمز، آبی و زرد و مشکی در آن استفاده می‌کنند. در مجموع استانداردهای مشخصی برای استفاده از انواع مرکب و اندازه حروف چاپی برای چاپ سطوح مختلف چاپی وجود دارند.

  روش گراور یک روش مستقیم (direct) چاپی است (یعنی تصاویر به صورت مستقیم از روی سیلندر به روی سطح چاپ شونده منتقل می‌شوند) به همین دلیل در دستگاه‌های روتو گراور نیازی به استفاده از روش‌های کنترل مخزن مرکب نیست پس می‌توان کیفیت را در این روش به خوبی کنترل کرد و سرعت چاپ را بالا برد. در برخی موارد سرعت چاپ دستگاه می‌تواند به حدودا 900 متر در دقیقه برسد.

  محاسن چاپ گراور


  کیفیت بالا - سرعت بالا - قابلیت چاپ نزدیک به تصاویر سایه روشن پیوسته - رنگ سیاه پرمایه - قابلیت چاپ حتی بر روی سطوح چاپ با کیفیت پایین - صرفه اقتصادی بالا در چاپ‌های با تیراژ بالا - سرعت بالای چاپ بعد از فرآیند آماده‌سازی سیلندر.

  معایب چاپ گراور


  چاپ شدن حروف به صورت نقطه سایه (ترامه) - استفاده از مرکب‌های وابسته به حلال - محدود بودن استفاده به چاپ‌های با تیراژ بالا - گران بودن اعمال اصلاحات و تغییرات بر روی سیلندر ساخته شده و ترجیح ساخت سیلندر مجدد در این حالت – نمونه‌گیری بسیار گران.


 • تهیه و تنظیم توسط نَما نِما
  تماس : 09133025634
  انتشار مطلب در :