مواد مهم در چاپخانه

توضیحات:

 • به نام خدا

   

  دستگاه‌های چاپی توسط افراد متخصص و نرم‌افزارهای مخصوص انجام می‌گیرد. از این رو حضور افراد مجرب و متخصص برای یک چاپخانه حرفه‌ای بسیار ضروری است.

  موضوع دوم، نوع مواد اولیه‌ای‌ است که یک چاپخانه برای چاپ محصولات از آن استفاده می‌کند. منظور از مواد اولیه در چاپ، همان کاغذ و رنگ مورد استفاده است. به طبع هرچه کیفیت و گرماژ کاغذ چاپی بیشتر باشد، جذابیت تصاویر و طرح پس از چاپ بیشتر نمایان خواهد شد. همچنین از آنجایی که عمل چاپ بر اساس رنگ‌های اصلی CMYK انجام می‌گیرد هرچه کیفیت رنگ‌های مورد استفاده بهتر باشد نتیجه نهایی به استاندارد لازم نزدیک‌تر خواهد بود.

  مبحث بعدی توانایی و آگاهی یک چاپخانه نسبت به کنترل کیفیت محصولات چاپی است. به‌طور کلی کنترل کیفیت یکی از مواردی است که هم در مرحله پیش از چاپ و هم پس از آن باید مورد توجه قرار گیرد. کنترل کیفیت پیش از چاپ به بررسی فایل طراحی ارسال شده برمی‌گردد؛ بدان معنا که یک چاپخانه حرفه‌ای ابتدا فایل طراحی را با دقت مشاهده کرده و در صورت عدم مطابقت کافی با استانداردهای چاپی به اطلاع مشتری می‌رساند تا ویرایش و ارسال مجدد آن انجام شود. کنترل کیفیت پس از چاپ نیز به معنای بررسی فایل چاپ شده از نظر کیفیت و رنگ است. این عمل نیز توسط متخصصان و نرم‌افزارهای خاصی انجام می‌گیرد.

  در برخی موارد یک چاپخانه باید بتواند به صورت خودجوش و یا از روش‌های دیگر یک سری از تجهیزات چاپی مورد نیاز را تهیه کند. به طور مثال برای چاپ افست نیاز به تهیه پلیت‌های مخصوص هر طرح است و این عمل به صورت مجزا و توسط دستگاه‌های پلیت‌ستر انجام می‌شود. همچنین برخی از طرح‌ها دارای برش و یا فرو رفتگی‌های خاصی هستند که این به معنای نیاز به استفاده از  دستگاه‌های دایکات و لترپرس است. یک چاپخانه حرفه‌ای باید بتواند یا خود تمامی این فرآیندها را انجام دهد و یا برخی از آن‌ها را توسط واحدهای مخصوص همچون لیتوگرافی و متخصصان مربوطه تهیه کند.

  در کنار مباحث فوق نکات مهم دیگری همچون توجه به پشت نزدن کاغذ، برش و صحافی صحیح محصولات و .... در فرآیند چاپ وجود دارد که تنها در یک چاپخانه‌ای که افراد حاضر در آن متخصصان چاپ و طراحی هستند امکان‌پذیر است.

   

  انواع روش ‌های چاپی با استفاده از به روزترین دستگاه‌ های چاپ

  همان‌طور که بیان شد یکی از شاخص‌های مهم برای هر چاپخانه، مجهز بودن آن به دستگاه‌های چاپ پیشرفته است. می‌دانیم امروزه پرکاربردترین روش‌های چاپی، چاپ افست و دیجیتال است. هر چاپخانه‌ای نیز قادر به استفاده همزمان از دو روش مذکور نبوده چرا که هر یک از آن‌ها به دستگاه‌های مخصوص به خود نیاز دارد. از این رو اگر سفارش خود را به چاپخانه‌ای بدهید که دارای هر دو دستگاه است دیگر دغدغه انتخاب روش چاپی برایتان وجود نخواهد داشت و به راحتی می‎توانید متناسب با نیازهای خود یکی از این دو روش را برگزینید.

  قیمت چاپ در چاپخانه‌ها

  به طور کلی یک استاندارد و محدوده قیمتی در صنعت چاپ وجود دارد اما آنچه این محدوده را متغیر می‌کند تجهیزات، مواد اولیه با کیفیت و به روز بودن یک چاپخانه است. بدون شک نمی‌توان یک چاپخانه‌ای که دارای مجهزترین دستگاه‌های چاپی و مواد اولیه با کیفیت است و از طرف دیگر تابع تمامی استانداردهای چاپی با نظارت و کنترل افراد متخصص است را با یک چاپخانه‌ای که این موارد را در نظر ندارد و صرفا یک طرح را به ورودی دستگاه چاپ انتقال داده و در پایان چاپ شده آن را بر روی کاغذ به شما تحویل می‌دهد مقایسه کرد.

  با این حال چاپخانه ‌های حرفه‌ای وجود دارند که اگر کاری را به آن‌ها واگذار کنیم جایی برای نگرانی از نتیجه نهایی چاپ وجود نخواهد داشت. زیرا کیفیت و چاپ مطلوب را به هیچ عنوان فدای قیمت ارزان‌تر به خاطر جذب مشتری‌های بیشتر نمی‌کنند. البته باید توجه داشت که کیفیت مواد اولیه مورد مهمی است که بر روی قیمت چاپ یک محصول تاثیر می‌گذارد.

   


 • تهیه و تنظیم توسط نَما نِما
  تماس : 09133025634
  انتشار مطلب در :