طراحی و چاپ سررسید و سالنامه

توضیحات:

 • به نام خدا

  طراحی و چاپ سررسید و سالنامه در چاپخانه با کمترین قیمت ( قیمت های رقابتی ) و بالاترین کیفیت و با استفاده از جدیدترین تجهیزات و ماشین آلات چاپ صورت می گیرد، جهت اطلاع از قیمت ها و مشاوره خرید با کارشناسان

  طراحی و چاپ سررسید

  سررسید به دفترچه یادداشتی گفته می­شود که تمام صفحات آن تاریخ داشته  و می­توان از آن به عنوان ابزار تبلیغاتی استفاده کرد. سررسید یا سالنامه در انواع مختلف با طرح ­های متفاوتی قابل عرضه بوده و اولین عاملی که در طراحی آن از اهمیت زیادی برخوردار است، خلاقیت و ارائه ایده­های جدید می­باشد. معمولا سالنامه در معرض دید همگان قرار می­ گیرد؛ به همین دلیل نحوه چیدمان روزها و طراحی جذاب و متفاوت، از جمله مواردی است که اهمیت زیادی برای مشتریان دارد. همچنین با استفاده از این ابزار تبلیغاتی می­توان برند مورد نظر را در تمام طول سال در معرض نمایش قرار داد که تاثیر زیادی در جذب مشتری خواهد داشت.

   

  طراحی سررسید:

  سررسید و تقویم در بین هدایای تبلیغاتی، از محبوبیت بالایی برخوردار بوده و یک وسیله بسیار کاربردی می­باشد. در حالت کلی برای طراحی آن باید سه بخش مقدمه، صفحات داخلی و قسمت پایانی را در نظر گرفت.

  در قسمت مقدمه، ابتدا صفحه­ای با نام خداوند و  صفحه­ای دیگر با تصاویر نوروز یا عکس­ هایی مرتبط با فعالیت سفارش دهنده و نام دارنده سالنامه در نظر گرفته می­شود. 

  قسمت صفحات داخلی سررسید، مخصوص یادداشت همراه با تاریخ­های روزانه هر ماه است.

  معمولا قسمت پایانی، مربوط به یادداشت تلفن و دارای شماره­های ضروری از جمله اورژانس و آتش نشانی است. همینطور بخشی از آن برای نقشه و اطلاعات مهندسی در نظر گرفته می­شود. با توجه به زمینه فعالیت مشتریان، این بخش­ها می­تواند کم یا زیاد باشد.

  در طراحی سالنامه، صفحات داخلی طبق ثبت تاریخ، چهار نوع است:

  روزانه

  در هر صفحه این سررسید، تاریخ یک روز از سال نوشته می­شود.

   

  روزشمار

  در صفحاتی جداگانه، تمام روزها چاپ شده به غیر از روزهای پنجشنبه و جمعه که هر دو در یک صفحه قرار می­گیرند. برای اکثر مشاغل این نوع طراحی مناسب است به این علت که در روزهای جمعه بیشتر افراد تعطیل هستند و نیازی به یادداشت برداری در این روز نمی­باشد.

   

  دو روز شمار

  در این نوع طراحی، هر صفحه مخصوص دو روز در هفته بوده و برای مشاغلی که یادداشت برداری کمی در طی روز دارند، مناسب است.

  هفتگی

  در این مدل سالنامه، تمام روزهای هفته در دو صفحه روبروی یکدیگر ثبت می­شود.

  اندازه سررسیدها و تقویم

  طراحی و چاپ سالنامه در اندازه­ های مختلف و دلخواه، با توجه به سفارش مشتریان انجام می­گیرد. معمولا جهت کم شدن هزینه­ ها و دورریز کاغذ، از اندازه­ های استاندارد زیر استفاده می­شود.

  • رحلی: 28/5 * 21
  • پالتویی: 21 * 10/5
  • رقعی: 21 * 14/5
  • جیبی: 14/5 * 10

   

  برای ماندگاری سررسید و تقویم تا مدت یک سال، از جلد با دوام و سخت استفاده می­شود که جلدهای چرم مصنوعی یا طبیعی، سلفونی (گلاسه با روکش سلفون براق و مات)، ترمو و گالینکور نمونه­ هایی از آن است.

  همینطور صحافی با استفاده از روش­ های مختلف از جمله:  کلاسوری،  فنر دوبل یا فنر مارپیچ و ته دوخت انجام می­گیرد.

   

  طراحی سررسید به صورت اختصاصی

  در صورتی که سررسید یا سالنامه به طور اختصاصی برای یک موسسه یا شرکت چاپ و تبلیغات شود، به آن چاپ اختصاصی می­گویند که از چند روش برای طراحی و چاپ استفاده می­شود.

  • در روش اول، بر روی جلد سررسیدهای از پیش تولید شده، لوگو و شماره تلفن ­های موسسه یا شرکت موردنظر چاپ می­شود که این کار با استفاده از چاپ طلا کوب، سیلک و یا داغی انجام خواهد گرفت.
  • در روش دوم، علاوه بر آن که چاپ روی جلد انجام می­گیرد، در تمام صفحات داخلی آن، لوگوی شرکت یا سازمان موردنظر ثبت می­شود. همچنین می­توان چند صفحه تبلیغاتی از خدمات و محصولات مورد نظر تهیه کرد و به سررسید از پیش تولید شده، اضافه نمود.
  • در این روش تمام سالنامه یا تقویم که شامل بخش­های مقدمه، صفحات داخلی، صفحات تبلیغاتی، قسمت پایانی و جلد بوده، طراحی و چاپ می­شود و بیشتر مناسب کارهایی با تیراژ بالا است.

  در حالت کلی طراحی و چاپ سررسیدهای اختصاصی، جهت معرفی شرکت یا موسسه یک تبلیغ بسیار مناسب است.

  معرفی انواع متفاوت سررسیدها

  سررسیدها بر اساس نوع صفحات، نوع چاپ،  نوع صحافی، اندازه یا قطع چاپ و جنس جلد دسته بندی می­شوند. 

  دسته بندی بر اساس اندازه یا قطع:

  سررسید رقعی:

  • اندازه چاپ این مدل، 21*15 سانتی­متر است که حدودا سایز کاغذ A5 می­شود.

   

  سررسید وزیری:

  این مدل یکی از رایج­ترین انواع سررسیدها بوده که سایز آن­ها معمولا 24*17 سانتی­متر است و تقریبا سایز کاغذ B5 می­ شود.

  سررسید رحلی یا مدیران

  این مدل سایز تشریفاتی سررسید است که در اندازه­های 34*24 (رحلی بزرگ) و 21*7/29 (رحلی کوچک- به اندازه کاغذ A4) طراحی و چاپ میشود.

   

  سررسید پالتویی

  این مدل معمولا در اندازه­های 17*12 سانتی­متر چاپ می­شوند. اندازه پالتویی بلند حدودا 13*22 سانتی­متر است.

  سررسید جیبی

  اندازه سررسیدهای جیبی معمولا متفاوت است و رایج­ترین آن­ها سایز 10*15 سانتی­متر می­باشد. یکسری از تولیدکنندگان به این اندازه، یک هشتم نیز می­گویند. سایز تقریبی 5/10*8/14 بوده که به اندازه کاغذ A6 است.

  سررسید خشتی:

  در این مدل اندازه صفحات حدود 21*21 سانتی­متر و به صورت مربع بوده اما معمولا در سایزهای 16*16 یا 17*17 طراحی و چاپ می­شوند.

  به غیر از این موارد ذکر شده، انواع دیگری از سررسیدها نیز چاپ می­شود اما رایج­ترین آن­ها که بسیار پرکاربرد است، موارد بالا می­باشد.

  لازم به ذکر این نکته است که اندازه­های اعلام شده، سایزهای رایج چاپ بوده و احتمال دارد که شرکت­های مختلف، اندازه­های متفاوتی را برای چاپ سفارش دهند. به همین دلیل حتما برگه­های سررسید موردنظر برای چاپ لت باید اندازه­گیری شوند.

  انواع سررسیدها بر اساس جنس جلد

  سررسیدهای چرمی

  انواع مختلف چرم برای سررسیدها در بازار موجود است و قیمت­ها بر اساس کیفیت آن، متفاوت می­باشد. تشخیص کیفیت خوب چرم جهت استفاده بر روی جلد، بستگی به تجربه شخص داشته که از طریق لمس کردن جلد و مشاهده چرم­های متفاوت امکان­پذیر خواهد بود.

  بعضی از مواد تشکیل دهنده چرم مصنوعی شامل: پی یو (PU) و پی وی سی (PVC) بوده که هرچه میزان پی یو بیشتر باشد، کیفیت چرم نیز بالاتر خواهد بود. 

   

  سررسیدهای سلفون

  بر روی یک برگه گلاسه، جلد سررسید چاپ شده و سپس روی آن روکش سلفون براق یا مات کشیده می­شود و فرآیند جلدسازی انجام خواهد گرفت. بر روی این نوع جلدها، انجام عملیاتی مانند ضرب طلاکوب و یووی رایج است.

  سررسید ترمو

  ترمو یا ترمو چرم یک نوع چرم مصنوعی بوده که از کیفیت بالاتر و ظاهر زیبا و لطیف­تری برخوردار است و در زمان حک داغکوب بر روی آن، رنگش تغییر می­کند. انواع متفاوتی از ترمو در بازار وجود داشته که بهترین نوع آن ساخت کشورهای فرانسه، ایتالیا، سوئیس و ترکیه است و قیمتش به همان میزان بالاتر خواهد بود. نوع ایرانی که به عنوان طرح ترمو به فروش می­رسد، ظاهر ترمو را داشته اما در زمان داغکوبی تغییر رنگ نداده و قیمت کم­تری دارد

  سررسیدهای ارگانایزر

  یکی از با کیفیت­ترین جلدهای موجود در بازار، ارگانایزر بوده که نسبت به کیفیتش، قیمت زیادی نیز دارد. رایج­ترین نوع ارگانایزر در بازار، ارگانایزرهای چرم است که با استفاده از بهترین و با کیفیت­ترین ترمو چرم­ها دوخته و تولید می­شود. ارگانایزر به شکل کیف تولید شده و در عطف آن، کلاسور که معمولا شش حلقه است و جیب­هایی مخصوص خودکار و مدارک در  دو طرف آن تعبیه می­شود. از جمله مهم­ترین عوامل افزایش کیفیت ارگانایزر، نوع چرم یا ترمو به کار رفته در تولید و ساخت آن است. نمونه­ های معدودی از جلدهای ارگانایزر در ایران ساخته شده و معمولا از کشور چین وارد می­شود.

   

  سررسیدهای برجسته

  جدیدترین نوع جلد، که اخیرا ساخت آن رواج پیدا کرده و معمولا در بازار نمونه­هایی از نقوش ایرانی که بخش­هایی از آن به شکل برجسته طراحی و ساخته شده، موجود است. این نوع جلد در واقع همان جلد سلفون بوده که قسمت­هایی از آن با استفاده از قالب تهیه شده و بر اساس طرح مورد نظر، برجسته ساخته می­شود.

   


 • تهیه و تنظیم توسط نَما نِما
  تماس : 09133025634
  انتشار مطلب در :