کیست کبد چیست؟

توضیحات:

 • کیست‌های کبدی کیسه‌های پر از مایعی هستند که روی کبد شما ظاهر می‌شوند. تقریباً همه کیست‌های کبدی خوش خیم و غیر سرطانی هستند و به اندازه‌ای بزرگ نمی‌شوند که علائم ایجاد کنند. پزشکان می‌توانند کیست‌ها را با جراحی یا دارو درمان کنند. برخی از کیست‌های کبدی ناشی از یک اختلال ارثی است که ممکن است نیاز به درمان داشته باشد.

  کیست‌های کبدی کیسه‌های پر از مایعی هستند که روی کبد شما ظاهر می‌شوند. تقریباً همه کیست‌های کبدی خوش خیم و غیر سرطانی هستند و به اندازه‌ای بزرگ نمی‌شوند که علائم ایجاد کنند. پزشکان می‌توانند کیست‌ها را با جراحی یا دارو درمان کنند. برخی از کیست‌های کبدی ناشی از یک اختلال ارثی است که ممکن است نیاز به درمان داشته باشد.

  آیا کیست‌های کبد شایع هستند؟

   

  کیست کبد چیست و چه علائمی دارد؟ کیست‌های خوش خیم کبد که گاهی اوقات کیست‌های ساده نامیده می‌شوند، شایع‌ترین شکل کیست کبدی هستند. محققان تخمین می‌زنند که ۵٪ تا ۱۰٪ از مردم در سراسر جهان کیست کبدی دارند.

  چه کسانی مبتلا به کیست‌های کبدی می‌شوند؟

   

  کیست کبد چیست و چه علائمی دارد؟ به طور کلی، کیست‌های کبدی ممکن است افراد بین ۳۰ تا ۷۰ سال را تحت تاثیر قرار دهند، اما تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد از افراد علائم واضحی را تجربه می‌کنند. زنان بیشتر از مردان با کیست کبدی متولد می‌شوند و مردان بیشتر از زنان به کیست کبدی مبتلا می‌شوند.

  آیا کیست‌های کبدی سرطانی هستند؟

   

  کیست کبد چیست و چه علائمی دارد؟ کیست‌های کبدی به ندرت مستعد سرطان هستند یا به کیست‌های سرطانی تبدیل می‌شوند. پزشکان از جراحی برای درمان کیست‌های کبدی که علائم ایجاد می‌کنند یا سرطانی هستند، استفاده می‌کنند. حدود ۱ تا ۵ درصد از همه کیست‌های کبدی پیش سرطانی هستند و حدود ۳۰ درصد از این کیست‌ها سرطانی می‌شوند.

  آیا کیست در کبد خطرناک است؟

  در حالی که تقریباً همه کیست‌های کبدی خوش خیم و غیر سرطانی هستند و به اندازه کافی بزرگ نمی‌شوند که علائم ایجاد کنند، با این حال، دو نوع بیماری کبد کیستیک ممکن است به جراحی یا درمان دیگری نیاز داشته باشد:

   

  کیست هیداتید: بیماری هیداتید توسط انگل‌هایی ایجاد می‌شود که معمولاً از طریق آب از سگ و گوسفند به انسان منتقل می‌شود. این انگل‌ها به کیست روی کبد و سایر نواحی بدن افراد تبدیل می‌شوند. در صورت عدم درمان، بیماری هیداتید می‌تواند باعث تب، یرقان یا ائوزینوفیلی یا تعداد غیرعادی بالای گلبول‌های سفید خون شود. پزشکان این کیست‌ها را با دارو، از جمله شیمی درمانی، برای از بین بردن انگل و جراحی برای برداشتن کیست‌ها درمان می‌کنند.

   

  بیماری کبد پلی کیستیک (PLD): این اختلال ارثی نادر حدود ۱ تا ۱۰ نفر از هر ۱۰۰،۰۰۰ نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. افراد مبتلا به PLD خوشه‌هایی از کیست‌های خوش خیم یا ساده روی کبد خود ایجاد دارند. این کیست‌ها ممکن است شبیه خوشه‌های انگور بسیار بزرگ به نظر برسند. تنها حدود ۲۰ درصد از افراد مبتلا به PLD علائم قابل توجهی نشان می‌دهند و بیشتر افراد تا زمانی که بالغ شوند علائمی ندارند. با گذشت زمان، کبد افراد بزرگتر می‌شود و باعث تورم یا متسع شدن شکم و ناراحتی می‌شود.

  آیا کیست‌های کبدی خود به خود از بین می‌روند؟

   

   برخی از مطالعات پزشکی نشان می‌دهد که کیست‌های خوش خیم کبد بدون درمان از بین می‌روند. مهم است که به یاد داشته باشید که اکثر کیست‌های کبدی خوش خیم هستند و به اندازه کافی بزرگ نمی‌شوند که علائم ایجاد کنند.


 • تهیه و تنظیم توسط نَما نِما
  تماس : 09133025634
  انتشار خبر در :