اموزش موکاپ

توضیحات:

 • به نام خدا

   

  موکاپ ( mockup ) چیست ؟

  موکاپ ( mockup ) اصطلاحی است که طراحان وب و گرافیک برای فایل پیش نمایش استفاده می کنند ، mockup ها فایل های آماده گرافیکی هستند که در موضوعات مختلفی مثل لوگو ، کارت ویزیت ، پوستر ، قالب سایت و … استفاده میشود . فایل های موکاپ ( mockup ) در نرم افزار فتوشاپ به صورت  PSD  ایجاد میشود و  همان طور که گفته شد طراحان از موکاپ ها به عنوان یک پیش نمایش  برای آثار خود استفاده میکنند

  فرض مثال طراح گرافیکی اثری مانند لوگو طراحی میکند و میخواهد نتیجه اثر خود به صورت یک طرح چاپ شده بر روی کاغذ مشاهده کند ، بهترین راه استفاده از یک موکاپ برای نمایش نتیجه نهایی است که به بهترین شکل صورت میگرد و میتواند نتیجه را به مشتری نشان دهد تا رضایت مشتری جلب کند.

  به طور کلی mockup این امکان را به طراح می دهد تا بتواند بهتر بر روی جزئیات طرح از جمله انتخاب رنگ ، سایز ، سبک نمایش و … تصمیم گیری کند.

  نحوه استفاده از فایل های موکاپ (mockup) در نرم افزار فتوشاپ

  فایل های موکاپ همگی بر اساس اسمارت آبجکت ها ساخته میشوند.  اسمارت آبجکت ها یکی از قابلیت های کلیدی و پر کاربرد در فتوشاپ هستند که امکان ویرایش غیر مخرب بر روی تصاویر رو به کاربر می دهد.

  نحوه استفاده از فایل های mockup ، همون طور که گفته شد تمامی این فایل ها دارای اسمارت آبجکت هستند و محتوای موکاپ ها داخل اسمارت آبجکت ها قرار گرفته اند ، برای استفاده از فایل های موکاپ(mockup) باید محتویات اسمارت آبجکت موجود در سند اصلی را تغییر داده تا محتویات جدید جایگزین محتویات فعلی شوند.

  ۱- ابتدا فایل موکاپ که دارای پسوند PSD  یا Tiff هستش وارد فتوشاپ کنید.

   

  ۲- سپس طبق توضیحات لایه های اسمارت آبجکت با لایه های معمولی یک مقدار فرق دارند ، گوشه پایین این لایه ها یه آیکن به شکل ” کاغذ تا خورده ”  قرار گرفته ، این لایه یک لایه اسمارت آبجکت می باشد.

   

  معمولا طراحای گرافیک  بر روی لایه اسمارت آبجکت موکاپ یک متنی راهنما مثل ” Add logo here ” یا ” Place Logo here ” و… قرار میدهند تا کاربر لایه را با محتویاتش رو تغییر بدهد.

  ۳.بعد از شناسایی لایه اسمارت آبجکت باید به محتویات اسمارت آبجکت دسترسی پیدا کنیم تا بتوانیم محتویات مورد نظر رو جایگزین کنیم.

  نحوه تغییر محتویات اسمارت آبجکت

  ۱-روش اول ، روی لایه اسمارت آبجکت مورد نظر کلیک راست کرده و از بین گزینه ها گزینه Edit Contents را انتخاب کنید

   

  ۲-بر روی تصویر شاخص یا همان Thumbnail دو بار کلیک کنید (ناحیه قرمز)

  بعد از انجام این کار مشاهده میکنید که یک سند جدید براتون باز خواهد شد ، این سند در واقع محتویات اسمارت آبجکت می باشد و به سند اصلی شما ارتباط دارد ، محتویات این سند ممکن است عکس ، وکتور ، متن و…  باشد ، محتویات فعلی را باید حذف کنید و محتویات خودتان را جایگزین کنید

   

  اما این پایان کار نیست بر روی هر سندی که تغییرات اعمال میشود می بایست آن سند را ذخیره و سپس باید از منوی Edit  گزینه Save  رو انتخاب کنید و یا دکمه Ctrl + S  رو فشار داده تا تغییرات ذخیره شود. این تغییرات بسته به نوع افکت هایی که در موکاپ ایجاد شده است کمی زمان بر خواهد بود. بعد از اتمام ذخیره شدن میتوانید به سند اصلی بازگشت کنید و محتوای جدیدی را که خودتان جایگزین کرده اید را مشاهد نمائید.

   


 • تهیه و تنظیم توسط نَما نِما
  تماس : 09133025634
  انتشار مطلب در :