مدیریت منابع انسانی در صنعت چاپ

توضیحات:

 • به نام خدا

   

  برای صاحبان چابخانه  واژه (منابع) اغلب به مفهوم مواد و تکنولوژی مورد استفاده در تولید می باشد. به هر حال اهمیت منابع تکنولوژی زیاد نیست مگر آنکه با عاومل انسانی در هم امیزد زیرا انسان خون حیات بخش هر سازمانی است. صنعت چاپ مثل دیگر صنایع ، تغییرات سریعی را در تکنولوژی و روش های تولید تجربه می کند. این امر باعث می شود تا در صورت نیاز به تامین منابع انسانی  نیز تغییرات اساسی رخ دهد. اتعبار هر چاپخانه به صورت روز افزون به کارایی تولید آن وابسته بوده و این امر نیز تا حد زیادی بخ کیفیت کارکنان آن بستگی دارد . در این رابطه ، کیفیت به عنوان طرز فکر صحیح ، توانایی و تجربه و ازهمه مهمتر تجربه مربوط به نیازهای چاپخانه تعریف می شود.. الزاما نیازهای یک شرکت با نیازهای شرکت دیگری که در همان فرآیند تولید مشغول است یکسان نمی باشد. با در نظر گرفتن این موضوع ، باید بدانیم که فرد به واسطه شخصیت و طزر فکر خود یک نوع کار و با کیفیت ویژه را تولید می کند و کسی که به تولید کار با کیفیت بالا عادت دارد از اینکه کاری را انجام دهد که توجه عمده در آن ، قیمت و کیفیت نازل باشد طبیتعا خوشحال نخواهد شد و از اینکه کاری را انجام دهد که توجه عمده در ان ، قیمت و کیفیت نازل باشد طبیعتا خوشحال نخواهد بود. برخی از عملیات تولیدی نیاز به تجربه و مهارت زیاد دارند ، به هر حال تجزیه و تحلیل رابطه تجربه فرد با کارش ضروری است. یک اپراتوردر نظر بگیرید که قبلا به کار تولید رنگی مشغول بوده و بیست سال تجربه کنترل رنگ به صورت دستی را داره. اگر چه این تجربه با ارزشی است اما به چاپ رنگی با کنترل اتوماتیک ربطی پیدا نمی کند و بدون آموزش انتخاب وی برای این کار بی معنی است. به نظر میرسد در آینده ای نزدیک وضعیت تغییر کند . به هر حال نباید طرز فکر منفی داشت ، دیدگاه مثبت این است که در تحت شرایط تجاری طبیعی ، ظرفیت افزایش یافته و بازگشت سرمایه بهبود خواهد یافت.

  مدیریت چاپ در گذشته می بایست با نمایندگان گروه های کارکنان ارتباط برقرار می کرد اما این روش تا حد زیادی کنار گذاشته شده است ؛ در حال حاضر تماس روز افزون با کارکنان به صورت فردی افزایش یافته است. مرزبدی های خشک جای خود را به سطوح انعطاف پذیر در زمینه های تخصصی تولید داده است. مثال این امر تهیه اورجینال است. با افزایش به کارگیری روش های الکترونیکی تولید ، تولید کار تکامل پیدا کرده و تمام عیار عملیات تولیدی از حروف چینی اولیه تا تهیه زینک چاپ را در بر می گیرد. در بخش چاپ ( عملیات چاپ مرکب روی کاغذ) اپراتورهای کمتری که فقط در کار روش های چاپ و کنترل الکترونیکی تولید کرده است. در عوض توانایی کلی در درک روش های چاپ و کنترل الکترونیکی تولید پیشرفت کرده است. عملیات کار با نیروهای بسیار در بخش صحافی جای خود را به اتوماسیون یا کار ماشینی داده است. این تغییرات دائمی فرصت مغتنمی ایجاد ککرده است تا تامین منابع انسانی در صنعت چاپ به صورتی که قبلا غیر ممکن بود در مورد بازنگری قرار گیرد. آشکار است که مهارتهای مورد نیاز در زمینه های متعدد تولید ، امروزه با آنچه سال ها مورد استفاده بود متفاوت می باشد.

   

  در کنار پیشرفت سریع تکنولوژیکی ترس گسترده ای در صنعت چاپ ایجاد شده است که تکنولوژی جای افراد را خواهد گرفت . کاملا طبیعی است که در زمان ایجاد تغییرات ، افراد به خاطر روش های جدید کار و تجهیزات نو احساس خطر نمایند. چرا نسبت به چند سال گذشته تعداد کمتری در صنعت چاپ استخدام می شوند؟ بدون شک درک روز افزون کارفرمایان و کارگران در مورد اینکه برقراری توانایی رقابتی برای بقا ضورری است ، تاثیر مهمی در این امر دارد. اگر واقع بین باشیم ، می دانیم که کار امروز را با روش های سال قبل نمی توانیم انجام دهیم و در اینده در کسب و کار موفق بمانیم.

  وقتی تکنولوژی و منابع انسانی فرصت های جدید ایجاد میکنند ، نباید با دید منفی به آن بنگریم . در ضرورت اخراج ، بازآموزی و بکارگیری مجدد نیروها ، تکنولوژی جدید به تنهایی مقصر نیست. تغییرات در تقاضای کار به همراه ضرورت های قیمت و کیفیت نقش خود را دارند و باعث می شوند تا شرکت وضعیت خود و استراتژی آینده را ممورد ارزیابی قرار دهد.

  عدم استخدام نیروی جدید نباید در غیاب هیچ روش جایگزین دیگر صورت بگیرد. اخراج نیرو همیشه نه تنها برخود آنها بلکه بر دیگر کارکنان نیز اثرات تکان دهنده ای خواهد داشت. حتی وقتی اخراج کاملا توجیه پذیر باشد کارکنان نسبت به فرد احساس همدردی خواهند داشت. چنانچه این امر شانل بیش از یک نفر باشد احساس عمومی در مورد اینکه نفر بعدی کیست ؟ به وجود خواهد آمد.

  در مرحله نخست باید به آموزش مجدد و تغییر گست فکر کرد. چنانچه تمام شرایط به وضوح به کارکنان انتقال یابد احتمال جابجایی به پست های دیگر وجود خواهد داشت. اگر این امر امکان پذیر نباشد بازنشستگی پیش از موعد یا ترک کار اختیاری شاید منصفانه ترین روش حل مشکل باشد. با در نظر گرفتن این واقعیت های مهم ما باید به یک عامل حیاتی توجه کنیم : افراد احتمالا مهمترین منابع هر سازمانی هستند و فقط وقتی که آنها به خوبی اموزش دیده ، تحصیل کرده ، انگیزه پیدا کرده و مدیریت شوند ، انگاه می توانند در ثبات و توسعه سازمان خود مشارکت موفق داشته باشند. بنابراین مدیریت اثر بخش منابع اسنانی برای سلامت و  وضعیت شرکتی در صنعت چاپ  بسیار مهم است.

   


 • تهیه و تنظیم توسط نَما نِما
  تماس : 09133025634
  انتشار مطلب در :