0
  • سبد خرید شما خالی است !

مقالات علمی نَما نِما

تکنولوژی چاپ

تکنولوژی چاپ، ماشین آلات ، تجهیزات و روش های تولید یک کار چاپی را تشکیل می دهد و به همین دلیل یکی از عناصر حیاتی استراتژی سازمان و شرکت می باشد.

اولین چاپگر با استفاده از فناوری یو وی ژل

چاپگر اوسه کلرادو (Océ Colorado1640)، اولین چاپگر ۶۴ اینچیroll-to-roll وایدفرمت است که بر اساس فناوری یووی ژل ساخته شده و در بخش EMEA نمایشگاه فسپا (FESPA 2017) برای اولین بار معرفی می شود.

واژگان چاپ

واژگان تخصصی چاپ چاپ یک فرآیند بسیار جذابی است که می‌توان با استفاده از آن هر نقش و طرحی را بر روی سطوح مختلف مانند کاغذ، سلفون، مقوا، پلاستیک و… چاپ کرد. این واژه ، از کلمه مغولی چاو گرفته شده که به معنی فشردن سطحی بر سطح دیگر بوده است

مهندسی چاپ

چاپ علی‌رغم سادگی در بیانش پیچیدگی‌ها و تنوع بسیاری دارد و امروزه دانش چاپ یک تخصص فنی و مهم بحساب می آید، فرق میان تصاویری که در صفحه‌های نمایشگر دیجیتالی می‌بینیم و آن چه که در چاپ بر روی انواع کاغذ و مقوا ایجاد می‌شود، بسیار و تحت تاثیر عوامل گوناگونی می‌باشد.

مشکلات تولید جعبه فیلتر

هر صنعت با توجه به بازخورد و عملکرد کارکنان و همچنین نحوه بکارگیری تجهیزات در حین تولید با مشکلات و خطاهایی مواجه است ، لذا برنامه ریزی درست و همچنین استفاده بهتر از چنین تجربه هایی می تواند در بهبود بهره وری یک سازمان تاثیر بسزایی داشته باشد.

مزایای چاپ افست

اینکه چه مواقعی برای چاپ اقلام خود باید از چه چاپی استفاده کنید دغدغه امروز شما شده است. باید بگوییم که اغلب برای کارهای تیراژ بالا و کیفیت بالا از چاپ افست استفاده کنید. در این مقاله قصد داریم در مورد مزایای چاپ افست به صورت کامل صحبت کنیم.

مراحل طراحی بسته بندی

بسته بندی مناسب باید اطلاعات جامع و دقیقی به مشتریان یک محصول ارائه دهد؛ به گونه ای که می‌توان وزن، مواد تشکیل دهنده، مشخصات شرکت تولید کننده، تاریخ تولید و انقضا و دیگر موارد را با توجه به نوع محصول از روی بسته بندی دریافت کرد.

کاغذهای مورد استفاده چاپ کتاب

جنس کاغذی که برای کتاب استفاده می‌ شود یکی از موارد مهم در چاپ آن است و در تعیین قیمت انتشار کتاب در نظر گرفته می‌ شود.

چاپ دستی
چاپ افست و عملکرد آن

و اما نحوه عملکرد چاپ افست به دو نوع خشک و معمولی تقسیم بندی می‎شوند. در این مقاله سعی داریم شما را به این دو نوع عملکرد چاپ افست بیشتر آشنا کنیم.در این بخش جزییات عملکرد چاپ افست را مورد بحث قرار می دهیم.

انتخاب مناسب رنگ در چاپ بسته بندی

رنگ یکی از عناصر اصلی تشکیل دهنده یک برند تجاری است و باعث می شود تا بسته های تولیدی یک برند مشخص، به سرعت در قفسه های فروشگاهی قابل شناسایی باشند و در واقع بعنوان کارت تبلیغاتی شرکت شناخته می شود. موسساتی که در حوزۀ چاپ روی بسته بندی فعالیت دارند، مسئولیت قابل توجهی در این زمینه داشته و بایستی از ماشین آلات و فناوری هایی استفاده نمایند که کسب نتیجۀ مطلوب را تضمین کنند.

اموزش موکاپ

موکاپ ( mockup ) اصطلاحی است که طراحان وب و گرافیک برای فایل پیش نمایش استفاده می کنند ، mockup ها فایل های آماده گرافیکی هستند که در موضوعات مختلفی مثل لوگو ، کارت ویزیت ، پوستر ، قالب سایت و … استفاده میشود

سفارشات و دستورالعمل های چاپ

چاپخانه ها واحدی برای دریافت سفارشات دارند. با توجه به نوع و پیچیدگی کار، ارتباط با مشتری در حین انجام کار توسط مدیر تولید انجام می شود و در صورت وجود نیازهای ویژه فنی در سفارش، می توان فردی را از این واحد مسئول این کار کرد.

تولید کارهای چاپی و مدیریت عملیات

وظایف مدیریت چاپخانه رسیدن به اهداف سازمانی، دستیابی به عملکرد مورد نظر و سوددهی و همچنین برآورده کردن تعهدات اجتماعی است

نورد آنیلوکس

سیستم مرکب رسانی در چاپ فلکسو به دو صورت است، اما یک بخش مشترک در آن ها وجود دارد که نورد آنیلوکس است. به طور کلی نورد اندازه گیری مرکب را نورد آنیلوکس می نامند؛ که معمولاً نوردی فلزی -سرامیک یا کروم سخت- بوده و تمام سطح آن با سلول های ریزی حکاکی شده است (از ٨٠ تا بیش از ١٢٠٠line per inch ).

نورد مخزن مرکب

نورد مخزن مرکب، عموماً یک نورد پوشیده با لاستیک است؛ لاستیک طبیعی یا مصنوعی. این نورد درون مخزن مرکب رقیق تعبیه شده و مدام در حال چرخش است. وظیفه اصلی آن برداشتن مرکب از مخزن و انتقال آن به نورد اندازه گیری (آنیلوکس) استنورد مخزن مرکب معمولاً خیلی آهسته تر و کندتر از نورد آنیلوکس حرکت می کند و علت این امر هم، پاک کردن و زدودن مرکب از روی نورد آنیلوکس، توسط نورد مخزن مرکب است. اگر چرخش نورد مخزن و نورد آنیلوکس با سرعت یکسان انجام شود، امکان اندازه گیری یکنواخت مرکب از بین می رود. این نورد تحت فشارهای تماسی بالایی قرار می گیرد. این فشارها یا توسط سیستم لودینگ (جای گذاری) نورد، یا توسط عمل مکش هیدرولیکی یا مرکب اضافی در نقطه تماس بین نورد مخزن و نورد آنیلوکس، ایجاد می شود. به خاطر این فشارها، طراحی درست نورد مخزن در سیستم دو نوردی بسیار حائز اهمیت است. پاک شدن سطح نورد آنیلوکس که با فشار نورد مخزن ایجاد می شود به عواملی چون سرعت نورد مخزن نسبت به نورد آنیلوکس، لودینگ نورد مخزن مرکب در مقابل نورد آنیلوکس و انحرافات این نوردها که یا با لودینگ رول، عمل مکش هیدرولیکی و یا با ویسکوزیته مرکب ایجاد می شود، بستگی دارد. سرعت نورد مخزن مرکب در نگاه به هر ماشین چاپ فلکسوگرافی، خواه مدل عمودی باشد یا مدل سیلندر مرکزی، متوجه خواهید شد که وقتی نورد مخزن در حال حرکت به سمت پائین(راست گرد) است، لایه مرکب بین نورد مخزن و نورد آنیلوکس و در بالا قرار دارد. وقتی نورد مخزن در مسیری به طرف بالا حرکت می کند یا اصطلاحاً چپ گرد است، لایه مرکب در پائین قرار می گیرد. بنابراین بسته به این که واحدهای چاپی در چه مسیری در حال چرخش اند، میزان سرعت چرخش نورد مخزن مرکب تعیین خواهد شد. در بیشتر ماشین های مدرن، نورد مخزن به طور مستقل و از طریق شفت هیدرولیکی یا دیگر انواع محرک های مستقل به حرکت در می آید. بنابراین سرعت نورد مخزن مرکب متناسب با شرایط واحدهای چاپی قابل تنظیم است. از آن جایی که لایه مرکب در چرخش راست گرد نورد مخزن، در بالای نورد قرار دارد، لازم است که نورد مخزن در سرعتی نسبتاً بالا حرکت کند تا بتواند نقطه تماس (nip) بین نوردها را حتی در بالاترین سرعت خیس نگه دارد. در واحدهای چاپی که نورد مخزن چرخش چپ گرد دارد و لایه مرکب در پائین نورد است، میزان اضافی لایه مرکب کمترخواهد بود. بنابراین سرعت نورد مخزن مرکب باید اندکی کندتر باشد. در واقع هدف کلی، حفظ میزان کافی مرکب در نقطه تماس بین نورد مخزن مرکب و نورد آنیلوکس است. اگر سرعت به قدری باشد که نورد مخزن خالی از مرکب شود، این امر فوراً روی چاپ اثر می گذارد. همچنین اگر یک واحد چاپی در مدت زمان زیادی کار کند، ریسک خطر سوختن نورد مخزن بالا می رود. بنابراین هدف این است که مقطع تماس بین دو نورد خیس باقی بماند. نسبت های معین و ثابتی در سرعت چرخش مابین نورد مخزن و نورد آنیلوکس وجود ندارد، اگر سرعت ماشین بالا باشد، نسبت چرخش هم افزایش می یابد.

مشخصات ناشر

تحت قانون روزنامه ها و چاپخانه ها مصوب سال ۱۸۶۹ و اصلاحیه آن به عنوان قانون نشان و مشخصه های ناشر مصوب سال ۱۹۶۱ (بریتانیا) در مورد استفاده از نشان و مشخصات هر ناشر، الزامات قانونی وجود دارد.

لترپرس

یکی از روش‌های چاپ برجسته از قدیمی‌ترین روش‌های چاپی است و تا اوایل ۱۹۷۰ عمده‌ترین روش چاپی بود که در سطح وسیعی مورد استفاده قرار می‌گرفت پیدایش چاپ افست و دیگر روش‌های چاپی به دلیل سرعت بیشتر و کیفیت بهتر و هزینه کمتر جایگزین چاپ برجسته یا لتر پرس شد. در چاپ لترپرس حروف مستقیما با کاغذ تماس دارد و حداکثر تیراژ چاپ در ماشین چاپ لترپرس بیشتر از ۵۰۰۰ برگ در ساعت نمی باشد.

 وضعیت صنعت چاپ

سالها صنعت چاپ از نظر فعالیت و نیروی کار در حال توسعه بود و به همین دلیل چاپخانه های کوچک زیادی پدیدار شدند. امروزه این صنعت در سراسر جهان با رقابت فزاینده ای روبروست.

شرایط استاندارد تجارت در صنعت چاپ

قراردادهای چاپ اغلب بر اساس شرایط استاندارد و طبق قوانین منعقد می شوند.

جوهرهای مناسب بسته بندی مواد غذایی

برای شرکت هایی بسته بندی، بخصوص آنهایی که در بخش مواد غذایی فعالیت دارند، رعایت استانداردهای ایمنی مرتبط با مواد خام و فرآیندهای تولید یک اصل اساسی است که مقررات معینی در اروپا برای این امر وجود دارد. با تجزیه و تحلیل مشخصات مورد نیاز و تحولات اخیر در سطح جامعه شروع می کنیم.

تفاوت کاغذ مات و کاغذ براق

زمانی که محصولات شما نهایی شده است و شما می خواهید شروع به طراحی برچسب و بسته بندی خود کنید تا ساخت محصول منحصر به فرد شما به پایان برسد ، شما نیاز به یک سیستم چاپی دارید که برای نیازهای شما مناسب است.

سیستم های چاپی فلکسوگرافی

سیستم های چاپی فلکسوگرافی : چاپ فلکسوگرافی در اوایل دهه ۱۹۰۰ میلادی در اروپا پدید آمد و در ابتدا چاپ آنلین (on line) نامیده می شد. در سال ۱۹۵۲ با کارایی که از دست اندرکاران این رشته از صنعت چاپ گرفته شد. نام آن را به فلکسوگرافی تغییر دادند.

ویژگی مرکب چاپ
مواد مهم در چاپخانه

اولین خصوصیت مهم برای یک چاپخانه حرفه‌ای دستگاه و تجهیزات به‌روز آن است. هرچه دستگاه‌های چاپی پیشرفته‌تر بوده و کالیبراسیون دقیق‌تری داشته باشند عمل چاپ با دقت و کیفیت بالاتری انجام می‌گیرد

مواد بسته بندی و ارسال

یفیت بسته بندی و ارسال محصول از همان اهمیتی برخوردار است که ما در انتخاب و خرید مواد مورد دقت قرار می دهیم. اثر مثبت تولید کار با کیفیت در فرآیند تولید با تحویل کار خراب و دیر هنگام از بین خواهد رفت.

روز ملی صنعت چاپ

یک لحظه به دنیای بدون چاپ بیندیشید. تاریک، سرد، بی هیجان و رخوت انگیز. تصور کنید که محصولی عکس نداشته و بخواهد معرفی شود. اگر چاپ نباشد هیچ کارت شناسایی برای معرفی هویت ما وجود ندارد، خبری از اسکناس‌های رنگارنگ نیست و کتاب و مجله‌ای چاپ نخواهد شد.

چاپ سیلک

چاپ سیلک‌ اسکرین یا «چاپ سیلک» روشی برای چاپ تصویر است. در این روش از پارچه با توری با سوراخ‌ های بسیار ریز استفاده می‌شود. توری در قابی ثابت می‌شود. تصویر مورد نظر روی این توری نقش می‌ شود. سپس بخش‌ هایی از تصویر که نباید رنگ بخورد با ماده‌ ای مسدود کننده لاک حساس پوشیده می‌ شود.

جوهر UV

جوهر uv نوعی از جوهر است که از اشعه فرابنفش برای خشک کردن یا به اصطلاح پخت جوهر استفاده می کند. تفاوت عمده چاپ یووی با بسیاری از چاپ ها در نحوه ی خشک شدن جوهر چاپ است که شاید درنگاه اول بسیار ساده به نظر برسد اما در عمل تفاوت های زیادی ایجاد کرده است

برای دیدن سایر مقالات کلیک نمائید